Tūrisms Jaunumi, ziņas

2024. gada 5. jūlijā Tukuma novada pašvaldība organizēja izglītojošu semināru par Tukuma vecpilsētu detaļās, lai sniegtu informāciju par 2023. gadā veiktās vecpilsētas apbūves pētījuma rezultātiem. Seminārā uzstājās 3 lektori: Mg. Art. Baiba Eglāja, kas iepazīstināja ar Tukuma vecpilsētas arhitektoniski mākslinieciskās inventarizācijas rezultātiem dažādos laikos, arhitekts PhD. Art. Arturs Lapiņš par vērtībās balstītiem principiem vecpilsētas atjaunošanas procesā kopumā un Rīgas Tehniskās Universitātes lektors Jānis Kalniņš par Tukuma vecpilsētas apbūves detaļām. 

Tukuma vēsturiskās apbūves izmaiņas 20.–21. gadsimtā

Tukuma vēsturiskā apbūve jeb pilsētas vēsturiskais centrs ir pilsētbūvniecības piemineklis, kas datēts ar 15.–17. gadsimtu, un viena no veiksmīgajām pilsētām, kas nav būtiski cietusi Otrā pasaules kara laikā. Tās attīstību ietekmējuši lielie satiksmes ceļi (šodien Lielā un Talsu iela sākumā, vēlāk arī Pils iela) un dzelzceļa līnijas “Rīga–Tukums” atklāšana, kas ļāvis 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā attīstīties arvien vairāk un vairāk.

Pēc Otrā pasaules kara un joprojām pilsēta saglabājusi savu vēsturisko raksturu globālā mērogā. Atsevišķi skatu punkti nav mainījušies līdz mūsu dienām. Vēsturiskā centra un ne tikai tā ēkas bija tipiskas, nelielai, klusai Kurzemes mazpilsētai raksturīgas, līdz 20. gadsimta 80. gadiem bija saglabājušas savu romantisko šarmu, t. sk. rūpīgi nostrādātus dekorus. Diemžēl 90. gadi līdz ar finansiālo neatkarību un denacionalizācijas vilni strauji un būtiski izmainīja lielu daļu visu pilsētu vēsturisko centru. Valdot attieksmei “vieglāk, lētāk un ātrāk”, izdevīgāk bija uzcelt jaunu, nevis saglabāt veco. Agresīvākais arhitektūras ietekmēšanas veids – svarīgāko būvdetaļu nomaiņa, nomainot tos ar ēkas arhitektūrai un laikmetam neatbilstošiem materiāliem, apjomiem, izmainot ēku fasādes raksturu un kvalitāti, pamatīgi ietekmējot vecpilsētas izskatu, izkropļojot ēku fasādes un nonivelējot apkārtējo vidi.

21. gadsimtā attieksme ir mainījusies, jo ir interese gan saglabāt, gan saglābt vēsturisko mantojumu. Arvien vairāk vēsturisko pilsētu cenšas saprast savu identitāti un to reanimēt, un Tukums ir šo pilsētu skaitā – ieinteresēt, definēt, izprast, tādēļ pilsētas arhitektoniskās apbūves inventarizācija ir pasūtīta vairākkārt. Pirmā – jau 1993. gadā, lai veiktu vēsturisko ēku un to būvdetaļu fiksāciju, tad 2009. gadā, lai veiktu pilsētas arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju un vēsturisko ēku kartēšanu, bet 2022. gadā – šīs situācijas aktualizāciju.

Svarīgākie secinājumi

Neskatoties uz samērā nelielo teritoriju un 20. gadsimta beigu un 21. gadsimta sākuma pārbūvēs zudušajām detaļām, Tukuma vecpilsētā saglabājies relatīvi liels vēsturisko būvdetaļu skaits. Tās fiksētas ne tikai pašreiz esošajā valsts aizsardzības pilsētbūvniecības piemineklī – Tukuma vēsturiskais centrs un tā aizsardzības zonā –, bet arī plašākā teritorijā pilsētas austrumu un ziemeļu virzienā, piemēram, Pasta un Kalna ielā.

Kas ir ikvienas vecpilsētas pareizas un ieinteresētas attīstības dzinējspēks? Vispirms – ieinteresēta un zinoša personība, vislabāk pašvaldībā vai būvvaldē, kas spēj pierādīt institūcijām un iedzīvotājiem vēsturiskās apbūves vērtību, nepieciešamību to saglabāt un lolot. Otrkārt – precīzi definēti nosacījumi, kas jāievēro visiem iedzīvotājiem un kas veicina ne tikai vides saglabāšanu, bet arī tās uzlabošanu, balstītu, vēlams, rūpīgi veiktās izpētēs un norādījumos. Treškārt – savas pilsētas patrioti, ieinteresētas sabiedrības apzināta veidošana. Sabiedrības, kura regulāri tiek izglītota, konsultēta, iepazīstināta ar noteikumiem un vienlaikus stimulēta visos iespējamos veidos šos noteikumus ievērot.

Seminārā izskanējušās lekcijas noskatāmas un noklausāmas Tukuma novada pašvaldības “Facebook” vietnē sadaļā “Video” – https://www.facebook.com/Tukumapasvaldiba/videos/1246455836730571 vai tīmekļvietnē www.tukums.lv.