Atbilstoši Tukuma novada domes lēmumam1 ir sākta jauna teritorijas plānojuma izstrāde. Teritorijas plānojums ir pašvaldības ilgtermiņa teritorijas attīstības plānošanas dokuments. Tajā tiek noteiktas prasības teritorijas izmantošanai un apbūvei. Prasības attiecināmas uz funkcionālo zonējumu, publisko infrastruktūru, teritorijas izmantošanu un apbūvi. Tas ir viens no nozīmīgākajiem pašvaldības teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem, kas regulē to, kā atļauts izmantot Tukuma novada teritoriju – nekustamos īpašumus, t.sk. kas ir atļauts, kas aizliegts, kādi nosacījumi jāievēro, lai varētu veikt apbūvi, kādas ir teritorijas ar īpašiem noteikumiem.
Viens no galvenajiem jaunā teritorijas plānojuma uzdevumiem būs aktualizēt, integrēt un salāgot spēkā esošos teritorijas plānojumus2. Spēkā esošie teritorijas plānojumi bija izstrādāti iepriekšējām, līdz 2021. gada 1. jūlijam pastāvošajām administratīvajām teritorijām, kas šobrīd apvienotas kopējā Tukuma novadā. Jauna teritorijas plānojuma izstrāde ir nozīmīga, lai nodrošinātu, ka visa Tukuma novada teritorija tiek attīstīta un pārvaldīta pēc vienādiem principiem un teritorijas apbūves noteikumiem.
Izstrādes process paredzēts līdz 2025. gada beigām, ņemot vērā šī dokumenta nozīmi, sarežģītību un nepieciešamību nodrošināt plašas līdzdalības iespējas. Izstrādes process sastāvēs no vairākiem posmiem.
- Sākotnējā posmā paredzēts darbs ar institūcijām, Tukuma novada pašvaldības speciālistiem, kā arī dažādām interešu grupām, norisināsies līdzšinējo plānojumu izvērtēšana un datu apkopošana.
- I posms - trīs tematisko plānojumu izstrāde:
- transporta infrastruktūras tematiskais plānojums,
- apdzīvojuma struktūras tematiskais plānojums
- piekrastes tematiskais plānojums.
Tematiskie plānojumi tiks publiski apspriesti, t.sk. organizētas sabiedriskās sanāksmes. Šis posms noslēgsies ar tematisko plānojumu apstiprināšanu. Pēc tā tiks uzsākts darbs pie II darba posma.
- II posms - teritorijas plānojuma 1. redakcijas izstrāde, t.sk. nodrošinot tematisko plānojumu integrāciju.
Iedzīvotāji, uzņēmēji un citi nekustamo īpašumu īpašnieki vai tiesiskie lietotāji aicināti sniegt savus priekšlikumus iecerēm un nepieciešamajām izmaiņām jau dokumenta izstrādes sākuma posmā. Sākuma posms rezultēsies dokumenta 1. redakcijas izstrādē, kuram tiks organizēts publiskās apspriešanas process.
Publiskās apspriešanas ietvaros būs iespēja iepazīties ar izstrādāto dokumenta 1. redakciju, piedalīties publiskās apspriešanas sanāksmēs, sniegt priekšlikumus. Paredzams, ka pēc šī izstrādes posma sekos III posms
II posms - 2. redakcijas izstrāde, kuras ietvaros atkārtoti tiks rīkota publiskā apspriešana. Publiskās apspriešanas process tiks organizēts tā, lai ar dokumentu redakcijām varētu iepazīties gan elektroniski, gan klātienē. Nepieciešamības gadījumā tiks izstrādātas papildu redakcijas, īstenojot papildu posmus, tādējādi nodrošinot to, lai visu pušu intereses maksimāli tiktu izvērtētas un nodrošināta ilgtspējīga teritorijas attīstības plānošana.
Īpaši būtiska ir sabiedrības iespēja iesaistīties plānošanas procesā. Lai nodrošinātu to, ka jaunā teritorijas plānojuma izstrādes process ir caurspīdīgs, saprotams ikvienam interesentam, zemāk veikts apkopojums ar biežāk uzdotajiem jautājumiem (BUJ).