Jūlija sakumā, Portugāles pilsētā Bragā, norisinājās UNESCO Radošo pilsētu tīkla (UCCN) ikgadējā konference, ko bija tas gods apmeklēt arī delegācijai no Tukuma, jo pērnā gada izskaņā Tukums tika uzņemts šajā tīklā kā Literatūras pilsēta.
UNESCO Radošo pilsētu tīkla ikgadējās konferences ir unikāla iespēja stiprināt saites starp dalībvalstu pilsētām visā pasaulē. Šogad tās galvenais fokuss bija uz jaunatni. Ar nosaukumu "20 gadi UCCN: veicināt jauniešu iesaisti nākamajā desmitgadē", konferencē tika uzsvērta kritiska nepieciešamība izmantot radošuma un kultūras spēku, lai veidotu noturīgas un iekļaujošas pilsētas visā pasaulē, īpaši orientējoties uz jauniešu iesaisti nākotnes veidošanā.
“Konferences apmeklējums bija ļoti vērtīga pieredze, lai apjaustu tīkla mērogu, izzinātu citu pilsētu darbības modeļus un iedibinātu jaunas un, ceru, veiksmīgas sadarbības,” stāsta Kultūras, sporta un komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Stūrīte, kura šo konferenci apmeklēja kopā ar Tukuma Literātu apvienības valdes locekli Maiju Laugali. “Citu pilsētu pieredzes stāsti izgaismoja to, kā radošums pilsētās veicina dzīvīgumu un ilgtspējību, ietekmē nākotnes pilsētas nākamajām paaudzēm un veicina kultūras daudzveidības izpausmes. Radošums nodrošina tik ļoti nepieciešamo dialogu par dažādām sociālekonomiskām tēmām, kas demokrātiskai sabiedrībai ir fundamentāli nepieciešams. Ceru, ka iesaiste šajā tīklā attīstīs mūsu kultūras pārvaldību, stiprinās investīciju iniciatīvas un veicinās dažādu nozaru sadarbību un inovācijas,” viņa turpina.
Konferences laikā, līdzās paneļdiskusijām un Literatūras pilsētu apspriedēm, tika nolemts dibināt arī Ziemeļvalstu – Baltijas klasteri, kas apvienos visas šajā reģionā esošās Radošās pilsētas. “Uz šo tīklu tuvākajā nākotnē lieku vislielākās cerības, jo esam gan attāluma, gan kultūras izpratnes, gan emocionālā ziņā tuvi. Mums ir vairākos aspektos ļoti līdzīgi kultūras pārvaldības modeļi, līdzīgs attīstības redzējums un arī pilsētu mērogi, jo tīklā ir ļoti dažādas pilsētas – no daudzu miljonu metropolēm līdz 7800 iedzīvotāju pilsētai Kuhmo, Somijā. Turklāt šis klasteris būs lieliska iespēja sadarboties dažādām radošajām jomām, jo apvieno gan dizaina, gan mediju mākslu, gan literatūras, gan mūzikas un citas radošās pilsētas šajā reģionā” bilst L.Stūrīte.
Radošo pilsētu konferences norisinās divas reizes gadā – vienā tiekas visas tīklā uzņemtās pilsētas, bet otrā tikai attiecīgā klastera, Tukuma gadījumā literatūras pilsētas. Literatūras pilsētu tikšanās plānota šī gada oktobrī Literatūras pilsētā Edinburgā, kas Radošo pilsētu pulkā uzņemta tīkla dibināšanas gadā – 2004.
UNESCO Radošo pilsētu tīkls (UCCN) dibināts 2004.gadā, lai veicinātu dialogu un sadarbību starp pilsētām visā pasaulē. Pēdējo divu desmitgažu laikā pilsētas, kas apņēmušās izmantot kultūras un radošuma spēku, ir guvušas iedvesmu ilgtspējīgai pilsētu attīstībai visos tās sociālekonomiskajos un vides aspektos. Tā ir labās prakses apmaiņas, mācīšanās un sadarbības projektu īstenošanas platforma, palīdzot pilsētām integrēt kultūras dzīvotspēju visaptverošās pilsētu attīstības stratēģijās. Tīkls aptver septiņas atšķirīgas, taču savstarpēji mijiedarbojošās radošās jomas – amatniecību un tautas mākslu, dizainu, kino, gastronomiju, literatūru, mediju mākslas un mūziku. Radošo pilsētu tīkla centieni sniedzas tālāk par kultūras saglabāšanu - tas ir aktīvs iesaistīšanās process, identificējot tendences, risinot pilsētu izaicinājumus un pārvēršot kultūras mijiedarbību vērtīgos resursos.