Tūrisms
Novadu Robežās

Vai zināji, ka Tukuma novads piedalās “Radio Skonto” izklaidējošās erudīcijas spēlēs “Novadu robežās” un “Latvijas novadu iespēju karte”?

Lai veicinātu Latvijas vietējā tūrisma un jaunizveidoto Latvijas reģionu attīstību, Radio Skonto saviem klausītājiem jau no novembra beigām piedāvā izklaidējošu erudīcijas spēli – “Novadu robežās”.

Katru darba dienu plkst. 10.00 – 14.00 Radio Skonto savā ēterā meklēs atbildes uz 3 dažādu Latvijas novadu vai valstpilsētu jautājumiem. Pareizo atbilžu sniedzēji laimēs vērtīgas balvas, ko sarūpējuši Latvijas novadi. Tukuma novads sadarbībā ar vietējiem uzņēmējiem vīna darītavu “Abavas” un “Skudru fabrika” sagādājis divas lieliskas balvas – kādā no spēles dienām būs iespēja tās iegūt savā īpašumā. Viena no balvām ēterā tiks izspēlēta 8. decembrī!

Papildus spēlei Radio Skonto mājaslapā – radioskonto.lv, ir pieejama projekta ietvaros tapusi, unikāla interaktīvā tūrisma karte - “Latvijas novadu iespēju karte”. Tā atspoguļo informāciju par Latvijas jaunizveidoto novadu interesantākajiem apskates objektiem un tūrisma galamērķiem ziemas sezonai. Kartē iekļautas arī vairākas vietas un apskates objekti Tukuma novadā:

  • Tukums un apkārtnes pilis – Tukuma puse pārsteidz ar savām pilīm un muižām. Katra no tām ir citādāka gan arhitektūras, gan satura ziņā. Durbes pils ar savu izskatu un parku Tukuma pilsētā stāsta ne vien par klasicisma laikmetu, bet ar telpās esošo ekspozīciju palīdzību iepazīstina par muižu nozīmi Latvijas vēsturē kopumā. Blakus esošā Šlokenbekas muiža vēsta par ne tik seniem viduslaikiem un Latvijas ceļu un tiltu tapšanas vēsturi. Kukšu muiža aicina sajust 19.gadsimta nogales kungu māju dzīves ikdienu 21.gadsimtā, savukārt jaunākā no pilīm – Jaunmoku pils iepazīstina ne vien ar medību piļu stāstu, bet arī ar Latvijas mežu bagātībām.
  • Abavas senleja jeb Kurzemes Šveice – Abavas senleja ir viena no izteiktākajām upju senlejām Latvijā. Tā veidojusies, plūstot ledāju kušanas ūdeņiem. Taču līdzās dabas unikalitātei un iespaidīgumam tikpat vērtīga apskatei ir Kandavas mazpilsēta. Tās bruģētās ieliņas un laternu gaismas vilina iepazīties ar seno Kuršu pilskalnu, uzkāpt Bruņinieku pilskalnā un pastāvēt uz Latvijā vecākā akmens mūra tilta. Uz māju sienām te atradīsiet dzejoļus, bet, kad pilsēta iepazīta, var doties ceļā pa Abavas senlejas skaistāko posmu, kuru visi jau no seniem laikiem dēvē par Kurzemes Šveici, lai baudītu ainavas skaistumu un daudzveidību vai izietu dažādas grūtības takas.
  • Tukuma piekraste no Bigauņciema līdz Bērzciemam – Tikai stundas brauciena attālumā no Rīgas sākas Rīgas jūras līča Kurzemes piekraste. Šajā ceļa posmā ceļotājus sagaida klusie, savdabīgie zvejnieku ciemi, kuros vecas zvejas būdiņas mijas ar modernām vasarnīcām, bet smilšainas pludmales ar akmeņainu jūras krastu. Te var ļauties brīvdienu laiskumam, dodoties lēnās pastaigās gar jūru, vai aktīvai atpūtai, naski soļojot garās distances pārgājienu maršruta “Jūrtaka” posmus.
  • Ja ir vēlme, var iegriezties apskatīt vairākas vēstures ekspozīcijas un iepazīt ne tik vieglo zvejnieku dzīvi agrākos laikos gan Lapmežciema muzejā, gan Engures Saieta namā un Apšuciema bibliotēkā, vai Ragaciema sedumā, kurš joprojām kalpo par vietējo ciema zvejnieku inventāra uzglabāšanas vietu. Savukārt īpašo garšu noteikti līdzi varēs paņemt, ja iegriezīsieties kādā no piekrastes tirdziņiem vai vietējā zvejnieka sētā, lai nopirktu pēc vietējām receptēm kūpinātas zivis’, vai nogaršotu kādu vietējo našķi un ēdienu kafejnīcā.
  • Dabas mīļotāji noteikti var nogriezties no piekrastes šosejas, lai dotos dziļāk iekšzemē un apmeklētu dabas parku “Engures ezers” vai Ķemeru Nacionālo parku, bet ģimenes ar bērniem iegriezties Rideļu dzirnavās un apmeklēt Dzirnavu muzeju vai Pastariņa muzeju, lai iepazītu īstu lauku vidi un sadzīvi.
  • Viduslaiku Jaunpils – Jaunpils puse ir īsta viduslaiku pērle. Pašā Jaunpils centrā cēla un droša slejas Jaunpils pils, kuru no trim pusēm apjož ūdens, bet pils biezie mūri ieskauj nelielu pagalmu, kurā savulaik noritējusi bruņinieku ikdienas dzīve ārpus karagājieniem. Netālu no Jaunpils centra atrodams otrs viduslaiku dzīves centrs – bijušais latviešu pilskalns – Kartavkalns. Nedaudz vēlākos laikos uzceltā baznīca un Zviedru mūris nostiprinājuši vietējo iedzīvotāju ideju izveidot pašiem savus viduslaikus šajā laikmetā. Tā radusies īpaša viduslaiku sēta ar nosaukumu “Niedru lija”. Garšu medniekus šurp vilina ar ēdieniem Pils krogs un dzērieniem – “Jaunpils alus”, bet ikviena saimniece novērtē iespēju ik dienu iegādāties “Jaunpils pienotavas” produkciju. Savukārt ģimenes ar bērniem vienmēr var pilnvērtīgi pavadīt laiku kopīgās nodarbēs Jaunpils Amatu mājā vai radošajā darbnīcā “7 balles”.

Vairāk informāciju par šiem un citiem apskates objektiem atradīsiet Tukuma tūrisma informācijas centra tīmekļa vietnē – https://www.visittukums.lv/lv/Ko-skatit.