No 11. līdz 15. novembrim Tukuma novadā, Šlokenbekas muižā, norisinājās “Designathon 2024” - biznesa un novada attīstības ideju ģenerēšanas un starptautisko kontaktu veidošanas nedēļa, kurā piedalījās studenti no Latvijas un Šveices universitātes ETH Zurich, kas ieņem 11. vietu pasaules augstākās izglītības iestāžu reitingā.
Biedrība “AIROPOLIS Smārde” rīkoja pirmo designathonu, kura laikā dalībnieki detalizētāk aplūkoja Tukuma novada Industriālā parka attīstības stratēģiju, kas apstiprināta šā gada 25. aprīlī, un radīja jaunas, radošas idejas tās pilnveidošanai. Šī stratēģija nākotnē tiks iestrādāta saistīto nozaru attīstības vīzijās un turpmākajos projektos.
Līdzīgi hackathoniem, workshopiem, ideju sprintiem un plenēriem, arī designathons piedāvāja studentiem un jaunajiem profesionāļiem strādāt komandās, iezīmējot potenciālos virzienus un veicamos soļus nākotnē, lai Tukuma novada Industriālā parka stratēģiju “no papīra” pārnestu “dzīvē”.
Visas nedēļas garumā komandas risināja tēmu “Kādas ir galvenās priekšrocības un risināmās problēmas jaunā industriālā parka attīstībā, lai izvērtētu iespēju saistīt savu dzīvi un profesionālo karjeru ar Tukuma novadu nākamajos 20 izaugsmes gados?". Katra darba grupa sniedza savu redzējumu par izvirzīto tēmu, aplūkojot to caur vairākām apakštēmām - izglītības tīkls, apkārtnes ciemati, mobilitātes infrastruktūra, ietekme uz ekotūrismu, blakus pašvaldības un viedā ekonomika, sinerģija ar “Rail Baltica” projektu un citiem Rīgas metropoles attīstības projektiem.
Lai dalībniekus plašāk iepazīstinātu ar aplūkojamās tēmas kontekstu, “Designathon 2024” nedēļas radošā darba starplaikos notika arī vairākas uzstāšanās, kurās piedalījās un savu pārstāvēto jomu prezentēja:
- Jānis Mazitāns, Kandavas un pagastu apvienības vadītājs - par novada otru lielāko pilsētu;
- Arta Rosicka, Tukuma novada Tūrisma informācijas centrs - pašvaldības teritoriju vides kvalitāte, apkaimes un eko tūrisms, dabas skati vasarā un ziemā;
- Katrīna Lagzdiņa-Sprūdža, pašvaldības administrācijas arhitekte - teritoriālais plānojums un attīstības iespējas;
- Andris Ritenis, uzņēmuma “Silu Kūdra” valdes priekšsēdētājs - Tukuma novada uzņēmēji un ekonomiskā vide, eksports, izaugsmes mērķi un problēmas;
- Sandis Fogelmanis, uzņēmuma SIA “STIGA RM” pārstāvis - uzņēmuma attīstības plāni, kā arī Koksnes ēveļskaidu akustisko plātņu (WWCB) ražotnes būvniecība industriālajā parkā;
- Jānis Brinkmanis, biedrības “AIROPOLIS Smārde” pārstāvis - Tukuma novada industriālā parka attīstības stratēģija 2023 – 2040;
- Andris Kulbergs, Saeimas Parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētājs - “Rail Baltica” projekta parlamentārās kontroles nodrošināšana, ieviešanas problēmas, aktualitātes.
Pateicoties pasākuma atbalstītājiem, pasākuma dalībniekiem bija izdevība klātienē iepazīties ar Tukuma novadu, Kandavas tehnikumu, apmeklēt Rīgas Tehniskās Universitātes Zinātnes un inovāciju centru Ķīpsalā, Latvijas Universitātes Akadēmisko centru Torņakalnā un nedaudz izstaigāt rudenīgo liedagu Jūrmalas pilsētā.
Vairāku dienu pasākumam pieteicās 6 studenti no ETH Zurich tehniskās augstskolas, kā arī 22 Latvijas studenti, tai skaitā Tukuma novada vidusskolu audzēkņi. No dalībniekiem, kuri bija pieteikušies pasākumam, līdz gatavām prezentācijām 15.novembra noslēguma pasākumā nonāca 4 komandas, kuras uzstājās ļoti izvērstā un pārdomātā veidā, klātienē prezentējot savas idejas. Uz noslēguma pasākumu tika aicināti arī uzņēmēji, interesenti un mediju pārstāvji. Tāpat noslēguma dienā pasākumu apmeklēja un jauniešu idejas uzklausīja domes priekšsēdētāja vietnieks Imants Valers, pašvaldības izpilddirektors Ivars Liepiņš un citi pašvaldības speciālisti.
No jauniešu diskusijām un izstrādātajām prezentācijām izkristalizējās vairākas būtiskas vadlīnijas Tukuma novada attīstībai.
Pamata problēmas:
- Zems iedzīvotāju blīvums un socializācijas trūkums. Tukuma novada plašumos jaunieši bieži jūtas vientuļi, un trūkst vietu, kur satikt domubiedrus darbam un atpūtai.
- Nepilnīgs dzelzceļa savienojums. Vilciens “Tukums–Jūrmala–Rīga” mēro 60 km 1 stundā un 20 minūtēs, kas neatbilst mūsdienu standartiem. Izskanēja ideja ieviest ekspresvilcienus, kas ļautu šo attālumu veikt 30 minūtēs, uzlabojot piekļuvi Tukuma industriālajam parkam un lidostai, kā arī jauniešu iespējām nokļūt Rīgas metropolē.
- Nepietiekami attīstīti citi transporta savienojumi. Tika izteikti aicinājumi izveidot ātru un ērtu autobusu maršrutu uz novada pludmalēm, lai veicinātu pieejamību un tūrisma attīstību.
Attīstības idejas:
- Kandava – jauniešu pilsēta. Veidot Kandavu par zināšanu un jauno speciālistu centru, attīstot studentu pilsētiņu vienā Abavas krastā un saglabājot vecpilsētas šarmu otrā. Sadarbība ar augstskolām veidot stabilu jauniešu piesaisti un izaugsmes potenciālu.
- Mūsdienīgas daudzfunkcionālas ēkas. Tukuma centrā ieviest konceptuālu ēku, kas apvieno biroju telpas jaunuzņēmumiem, īres dzīvokļus speciālistiem un izklaides/iepirkšanās zonu pirmajā stāvā.
- Sporta un tūrisma attīstība. Veidot sporta centru, kas piesaistītu jauniešus un sporta entuziastus no Eiropas, un popularizēt novada sporta pasākumus.
- Engure – zivju kulinārijas un jahtu centrs. Veicināt Engures izaugsmi, veidojot to par zivju kulinārijas, pasākumu un jahtu ostas iecienītu vietu.
Visi jaunieši bija vienisprātis, ka Tukuma novadam, izmantojot esošos resursus, ir milzīgs potenciāls kļūt par mūsdienīgu viedās ekonomikas centru. Īpaši svarīgi būtu attīstīt industriālo parku, koncentrējoties uz novada centra izaugsmi un ilgtspējīgu attīstību.
Pašvaldības žūrija pirmo vietu piešķīra komandai ar projekta prezentācijas nosaukumu “TUKUMS REBORN”. Visas prezentācijas drīzumā tiks apkopotas un publicētas biedrības “AIROPOLIS Smārde” tīmekļa vietnē.
Tāpat jau ir sācies darbs pie nākamā designathona pasākuma, kura tēma un formāts tiks izziņots 2025. gada februārī. Pašvaldības speciālisti plāno izmantot pasākuma laikā iegūtās idejas, lai pilnveidotu Tukuma novada industriālā parka attīstības stratēģijas ieviešanu un noteiktu prioritāros virzienus, kas būtu interesanti gan investoriem, gan novada iedzīvotājiem.