Sociālā joma

1.novembrī Tukumā svinīgi tika atklātas speciālizētās darbnīcas “Melnezers”, kas bija kā noslēdzošais pasākums Eiropas Sociālā fonda projektam “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem”.

Ar svinīgu uzrunu pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Imants Valers, sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve un būvniecības uzņēmuma SIA “Amatnieks valdes loceklis Janeks Žizņevskis, svinīgi atklāja ēku, kur izveidotas specializētas darbnīcas. Sociālā dienesta pārstāvji, aicinot klātesošos doties iekšā un apskatīt telpas, papildus pastāstīja, kas šī projekta ietvaros ir izdarīts, un mudināja no klātesošo vidus, dalīties ar pieredzes stāstiem, kā jaunie pakalpojumi ir veicinājuši un uzlabojuši viņu dzīves kvalitāti. Savukārt dienas aprūpes centra “Saime” klienti klātesošajiem bija sarūpējuši sirsnīgu, muzikālu pārsteigumu.

Ēka ekspluatācijā tika nodota šā gada septembrī. Būvdarbu ietvaros veikta viena korpusa pilnīga pārbūve, lai telpas pielāgotu specializēto darbnīcu pakalpojuma sniegšanai un nodrošinātu vides pieejamību.

Iekārtotās telpas nodotas lietošanā Tukuma novada sociālajam dienestam, tajās tiek nodrošinātas četru veidu specializētās darbnīcas – mājturības bloks, galdniecība, restaurācijas darbnīca un daiļamatniecības darbnīca un lauksaimniecības darbnīca. Darbnīcās apgūtajās prasmes tiks pielietotas praktiski, piemēram, mājturībā apgūtās ēst gatavošanas iemaņas tiks stiprinātas zupas virtuvē.

Par projektu:
Projekta īstenošana uzsākta 2016. gadā. Deinstitucionalizācijas projekta ietvaros Tukuma novadā izveidoti vairāki objekti, kas sniedz pakalpojumus cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – trīs grupu mājas/dzīvokļa pakalpojuma sniegšanas vietas, sociālās rehabilitācijas centrs, dienas aprūpes centrs un specializētā darbnīcu pakalpojumu vieta. Ir izveidots ģimeniskai videi pietuvināts pakalpojums bez vecāku gādības palikušiem bērniem.

Projekta mērķis ir nodrošināt pakalpojumus  iedzīvotājiem, lai cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, bērni ar invaliditāti un bez vecāku gādības palikuši bērni dzīvotu sabiedrībā, sabiedrība novērtētu viņu spējas un radītu iespējas tās pielietot ikdienā.

Kopējās deinstitucionalizācijas projekta attiecināmās izmaksas ir 2 284 024,73 EUR, no kurām Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējums ir 66,89 % un Nacionālais publiskais finansējums ir 33,11 %, savukārt neattiecināmās izmaksas tiks segtas no pašvaldības budžeta līdzekļiem.