2023. gada nogalē Tukuma novada pašvaldība realizēja Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītu projektu “Dārza lapene Tukuma vecpilsētā”, veicot uzmērīšanas darbus un sagatavojot atjaunošanas – restaurācijas programmu Tukuma Mākslas muzeja iekšpagalmā esošajai dārza lapenei. Nelielā koka konstrukcijas lapene Harmonijas ielas 7 nama iekšpagalmā ir interesants, līdz mūsu dienām saglabājies mazpilsētas mazo koka arhitektūras formu piemērs.
Lapenes celšanas laiks nav zināms, taču, spriežot pēc tās rotājumu formām un izmantotajiem materiāliem, piemēram, naglām, tā, visticamāk, tapusi 20. gadsimta sākumā, kad 19. gadsimta otrajā pusē un 20. gadsimta sākumā valdošos eklektikas un tā sauktā “Šveices stila” motīvus (par tādu gan vēl var atzīt siluetzāģējuma dēli gar jumta ārmalu) sāka nomainīt jau vienkāršāki, ģeometriskās formās organizēti elementi – konkrēti ažūrie trijstūri stabu augšdaļā.
Tukumā tāpat kā citās Latvijas mazpilsētās 19. gadsimta otrajā pusē un 20. gadsimta sākumā bija daudz izteiksmīgu koka ēku, kuru raksturu noteica atklāti demonstrētas koka konstrukcijas, sarežģītas formas konsoles un ažūri, daudzveidīgās kompozīcijās apvienoti siluetzāģējumi. Tukumā kā šādu ēku piemērus var minēt dzelzceļa stacijas “Tukums II” ēku, kā arī vairākas dzīvojamās ēkas, piemēram, Pasta ielā 32 un Rīgas ielā 27. Raksturīgs šāda tipa būves piemērs bija arī zivju paviljons kādreizējā tirgus laukumā netālu no Tukuma luterāņu baznīcas.
Lapene Harmonijas ielas 7 iekšpagalmā gan vairāk pieskaitāma mazajām arhitektūras formām – paviljoniem un lapenēm, kādas jau kopš 19. gadsimta otrās puses tika būvētas muižu un pilsētu parkos, vietās, no kurām pavērās ainaviski skaisti skati, kā arī pilsētas dzīvojamo māju dārzos un iekšpagalmos, kur tās siltajā gada laikā kalpoja kā vieta tējas vai kafijas dzeršanai un patīkamai laika pavadīšanai, baudot svaigu gaisu, putnu dziesmas un vasaras puķu smaržu. Iespējams, ka līdzīgas lapenes bijušas ne vienā vien pilsētas centra īpašuma dārzā.
Lai arī lapene uzskatāma par vienkāršu, taču tipisku un raksturīgu 20. gadsimta sākuma mazo koka arhitektūras formu paraugu Latvijas mazpilsētā, tomēr šādu celtņu līdz mūsu dienām nonācis pavisam nedaudz. Un Tukumā šī celtne tāda ir vienīgā, tādēļ tās restaurācija un saglabāšana nākamajām paaudzēm uzskatāma par kultūrvēsturiski svarīgu un nozīmīgu pasākumu. Tam 2023. gada rudens konkursā piekrita arī Valsts kultūrkapitāla fonda žūrija, atbalstot pašvaldības iesniegto projektu, piešķirot 2395 EUR lielu atbalstu lapenes restaurācijas programmas izstrādei, kā arī lapenes uzmērīšanai un rasējumu sagatavošanai gan bojāto un trūkstošo būvdetaļu fiksēšanai, gan lapenes atjaunošanai nepieciešamo būvdetaļu rasējumu sagatavošanai. Darbus novembrī decembrī veica SIA “Grafcon” un SIA “Kurzemes koka dizaina centrs”.
Tukuma novada pašvaldība pateicas Valsts kultūrkapitāla fondam par atbalstu projekta realizācijai.