2023.gada 14.decembrī Kurzemes plānošanas reģiona, Kurzemes pašvaldību, Atbalsta centra ģimenēm un bērniem ar īpašām vajadzībām “Cimdiņš” un valsts sociālās aprūpes centra “Kurzeme” pārstāvji viesojās Tukuma novada pašvaldībā, lai iepazītu tur izveidotos sabiedrībā balstītos sociālos pakalpojumus, kā arī ar Tukuma novada Sociālā dienesta pārstāvjiem diskutētu, ko cilvēkam ar garīga rakstura traucējumiem nozīmē dzīvot neatkarīgu dzīvi.
Tikšanās sākās Tukuma novada pašvaldības Sociālajā dienestā, kur tā direktore Ina Balgalve iepazīstināja ar novadā izveidotajiem sabiedrībā balstītajiem sociālajiem pakalpojumiem un to sniegšanu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (FT) un to vecākiem, kā arī cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT).
Lai arī vairāki sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi Tukuma novada pašvaldībā jau bija izveidoti, piemēram, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem – dienas aprūpes centrs, grupu dzīvokļi –, pašvaldība iesaistījās deinstitucionalizācijas (DI) projektā, pilnveidojot un paplašinot saviem iedzīvotājiem pieejamo atbalstu.
Tukuma novads šajos gados, atbilstoši izstrādātajam DI plānam, izveidojis vairākus jaunus infrastruktūras objektus. Bērniem ar FT Tukumā izveidots Rehabilitācijas centrs “Avotiņš”, savukārt pieaugušajiem ar GRT Slampē izveidots dienas aprūpes centrs “Saulespuķe” un drīzumā tiks pabeigta grupu dzīvokļu māja septiņiem cilvēkiem. Tukumā oktobra mēnesī trīs grupu dzīvokļos sākuši dzīvot cilvēki ar GRT un būvniecības darbi pilsētā turpinās, lai izveidotu specializētās darbnīcas, kur darba prasmes apgūs līdz 30 cilvēkiem ar GRT.
Pēc Inas Balgalves prezentācijas pieredzes apmaiņas pasākuma dalībnieki – Kurzemes pašvaldību, Kurzemes plānošanas reģiona, VSAC “Kurzeme” un “Cimdiņš” pārstāvji – diskutēja par to, kādai vajadzētu būt cilvēka ar GRT neatkarīgai dzīvei grupu dzīvoklī, apmainoties zināšanām un daloties pieredzē.
Pēc tikšanās Tukuma novada Sociālajā dienestā pasākuma dalībnieki devās uz Rehabilitācijas centru bērniem ar funkcionāliem traucējumiem “Avotiņš” un iepazina tā darbību. “Avotiņā” gan bērni ar FT, gan viņu vecāki var saņemt audiologopēda, montesori speciālista, kanisterapeita, mūzikas terapeita, sociālā darbinieka u.c. speciālistu pakalpojumus.
Pasākuma dalībnieki atzinīgi novērtēja viesošanos Tukuma novadā, pateicoties gan par lielisko uzņemšanu, gan vērtīgo pieredzes apmaiņu, ko izmantot vēl labākai sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanai savās pašvaldībās. Jaunas zināšanas un vērtīgas atziņas aizceļoja uz tādām Kurzemes pašvaldībām kā Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus un Talsu novadiem, kā arī Liepājas un Ventspils valstspilsētām.
Pieredzes apmaiņas pasākums ar viesošanos Tukuma novada pašvaldības Sociālajā dienestā notika Kurzemes plānošanas reģiona īstenotā projekta “Kurzeme visiem” ietvaros. Pieredzes apmaiņas pasākuma dalībnieki apmeklēja Tukuma, Talsu, Kuldīgas, Dienvidkurzemes novadus, kā arī Liepājas valstspilsētu, iepazīstot tur tapušos sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus cilvēku ar GRT, bērnu ar FT un ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu vajadzībām – grupu dzīvokļus, specializētās darbnīcas, dienas aprūpes centrus, sociālās rehabilitācijas centrus un ģimeniskai videi pietuvinātus pakalpojumus.
Par projektu “Kurzeme visiem”
Projekts “Kurzeme visiem” tiek īstenots, lai palielinātu ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā personām ar invaliditāti un bērniem. To no 2015. līdz 2023.gadam ar Eiropas Sociālā fonda un valsts finansējuma atbalstu īsteno Kurzemes plānošanas reģions sadarbībā ar pašvaldībām, to bērnu sociālās aprūpes centriem un valsts sociālās aprūpes centru “Kurzeme”. Vairāk par projektu www.kurzemevisiem.lv un Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapā.
Papildu informācijai:
Laura Homka
Kurzemes plānošanas reģiona projekta “Kurzeme visiem”
Sabiedrisko attiecību speciāliste
E-pasts: laura.homka@kurzemesregions.lv