ģimenes a

18. septembrī Tukuma novada pašvaldības vadība rīkoja tikšanos, uz kuru tika aicināti novada ģimenes ārsti, Tukuma slimnīcas ārsti, Sociālā aprūpes centra “Rauda”, Tukuma novada Sociālā dienesta un Irlavas Sarkanā Krusta slimnīcas vadība, Nacionālā veselības dienesta (NVA) Kurzemes nodaļas vadītājs Anita Zolmane, veselības aprūpes sistēmas “Rūre” pārstāvis, kā arī SIA “Alante” valdes locekle Agnese Ritene, lai kopīgi diskutētu par aktuāliem jautājumiem veselības aprūpē.

Tikšanos atklāja domes priekšsēdētāja vietniece sociālās politikas jautājumos Inga Priede, savukārt izpilddirektora vietniece administratīvajos un kapitālsabiedrību jautājumos Baiba Pļaviņa sniedza informāciju par veselības aprūpē iesaistīto iestāžu sadarbību, esošajām un brīvajām ģimenes ārstu praksēm Tukuma novadā, kā arī pašvaldības atbalstu medicīnas rezidentiem un jaunajiem ārstiem.

Tikšanās laikā speciālisti prezentēja novadā pieejamos pakalpojumus un ieviestos jauninājumus, kā arī izvirzīja problēmas un nepieciešamības, kas kavē un sarežģī ikdienas darbu.

Tukuma slimnīcas direktore Dzintra Rabkeviča informēja, ka no 1. oktobra darbu uzsākts vakcinācijas kabinets un pievērsa uzmanību pārpildītajām kvotām, kas, diemžēl, rezultējas ar maksas medicīnas pakalpojumu ieviešanu. Viņa arī minēja, ka pēdējo divu gadu laikā slimnīcā darbu ir sākuši vairāki ārsti: urologs Oskars Jakušenoks, arodveselības un arodslimību ārstes Inese Erta un Rita Elce, uzņemšanas nodaļas dežūrķirurgs Pāvels Šapars, uzņemšanas nodaļas dežūrārste-stažiere Sāra Dūniņa, pneimonoloģe Ingrīda Šneidere un traumatologi, ortopēdi Oļegs Ribakovs, Kristiāns Alpe un Zangus Pīlaps, kuri par maksu pacientus pieņem arī Tukuma poliklīnikā (pieraksts – reģistratūrā, tālr. 63122209).

Uz tikšanos bija uzaicināts arī veselības sistēmas “Rūre” pārstāvis, kurš sniedza plašu informāciju par organizāciju, paliatīvo aprūpi un dažādu smagu diagnožu pacientiem sniegtajiem pakalpojumiem. Klātesošie ārsti tika mudināti veicināt sadarbību, lai terminālā stadijā esoši pacienti savā dzīvesvietā varētu saņemt specializētu medicīnisko aprūpi, kas mazina slimības simptomus un stresu.

“Centra aptiekas” Tukumā vadītāja, farmaceite un Tukuma novada pašvaldības deputāte Agnese Ritene klātesošos informēja par jauno zāļu cenu modeli un zāļu pieejamību.

Tikšanās laikā apspriestās aktualitātes norāda uz to, cik svarīgu lomu  sabiedrības veselības veicināšanā ieņem organizāciju savstarpējā sadarbība. Šādas tikšanās ļauj ārstiem, pašvaldības pārstāvjiem un dažādu organizāciju vadītājiem apzināt kopīgās problēmas, meklēt risinājumus un attīstīt efektīvāku sadarbību.

Ģimenes ārsti Tukuma novadā 2024. gadā

Šobrīd Tukuma novadā darbojas 24 ģimenes ārsta prakses, t. sk. 15 prakses Tukuma pilsētā, divas Kandavas un pagastu apvienībā un pa vienai praksei Pūrē, Smārdē, Engurē, Slampē, Lapmežciemā, Jaunpilī un Tumē.

Vidējais Tukuma novada ģimenes ārsta vecums ir 52,6 gadi.

45,8 % ģimenes ārstu ir pensijas vecumā (vecāki par 65 gadiem – 11 prakses), 12,5 % ir vecumā no 60 līdz 64 gadiem (3 prakses).

Šogad pašvaldība stipendijas maksā četriem topošajiem ģimenes ārstiem, t. sk. vienam pirmā gada rezidentam un trīs trešā gada rezidentiem, kas attiecīgi darbu varēs uzsākt 2025. un 2027. gadā.

Divi jaunie ārsti šajā gadā ir saņēmuši pašvaldības atbalstu – 10 000 EUR jaunas ģimenes ārsta prakses atvēršanai (Alise Singha un Dāvis Eduards Skuja) – un sākuši darbu praksē.