Lai veicinātu daudzdzīvokļu mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas tiesību pārņemšanu, pašvaldība kopš 2022. gada sākuma gan aktīvi informē iedzīvotājus un dzīvokļu īpašniekus par nepieciešamību pārņemt savus īpašumus un pārvaldīt tos atbilstoši normatīvajiem aktiem, gan regulāri organizē sapulces pašvaldībā esošajiem dzīvokļu īpašniekiem, gan publicējusi informāciju pašvaldības tīmekļa vietnē: www.tukums.lv/lv/daudzdzivoklu-dzivojamo-maju-parvaldisana. Tāpat informācija vairākkārt pausta pašvaldības informatīvajā izdevumā un sociālajos tīklos.
Veikto aktivitāšu rezultātā visā novada teritorijā daudzdzīvokļu māju īpašnieki ir lēmuši par pārvaldīšanas tiesību nodošanu pašu izraudzītam pārvaldniekam 114 mājām, izvēlētos šādus pārvaldniekus:
- dzīvokļu īpašnieku dibinātas biedrības – 18 mājas;
- SIA “ Komunālserviss TILDe” – 43 mājas;
- SIA “Tukuma nami” – 19 mājas;
- SIA “Kurzemes nami” – 30 mājas;
- SIA “Jauntukums” – 4 mājas.
Tukuma pilsētā no 188 daudzdzīvokļu mājām (kas nodotas apsaimniekošanā SIA “Tukuma nami” un SIA “Jauntukums”) 32 daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieki ir lēmuši par mājas pārvaldīšanas tiesību nodošanu, izvēloties šādus pārvaldniekus:
- SIA “Tukuma nami” – 19 mājas;
- SIA “Kurzemes nami” – 5 mājas;
- SIA “Jauntukums” – 3 mājas;
- dzīvokļu īpašnieku dibinātas biedrības – 5 mājas.
Pašvaldība ir novērojusi, ka dzīvokļu īpašnieki savu īpašumu pārņemšanā un nodošanā pārvaldniekam iesaistās aktīvāk, ja noteic konkrētu pārņemšanas termiņu.
Aicinām daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašniekiem (turpmāk – dzīvokļu īpašnieki) sanākt kopā un lemt par savas mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Jums kā dzīvokļu īpašniekiem ir tiesības izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz daudzdzīvokļu mājas kopīpašumā esošo daļu, kā piemēram, vienoties ar pārvaldnieku par pārvaldīšanas uzdevumu, veicamo darbu prioritāti un remontu darbu uzkrājumiem, pārvaldīt samaksātos mājas finanšu līdzekļus, noteikt remontdarbu prioritāti, saņemt pārskatāmu atskaiti saistībā ar mājas pārvaldīšanu un izlietotajiem finanšu līdzekļiem, u.c.
Mudinām dzīvokļu īpašniekus kļūt aktīvākiem un izmantot iespēju pašiem lemt, kā un kas pārvalda jūsu īpašumu – daudzdzīvokļu māju. Pašreiz pārvaldnieks nosaka un lemj, kā uzturēt un pārvaldīt dzīvojamo māju; izvēloties pārvaldnieku, jums būs tiesības noteikt, par kādām darbībām lēmumu var pieņemt pats pārvaldnieks un par ko lēmums var tikt pieņemts tikai tad, ja par to saņemts dzīvokļu īpašnieku saskaņojums. Tāpat dzīvokļu īpašniekiem būs iespēja, aktīvi iesaistoties, piedaloties kopsapulcēs, deleģēt pārvaldniekam veicamos darbus un noteikt pārvaldīšanas prioritātes.
Nepārņemtās mājas pārvaldīšanas kārtību nosaka Ministru kabineta 2017. gada 11. jūlija noteikumi Nr. 408 “Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas aprēķināšanas noteikumi”. Šajos noteikumos ietvertā tiesiskā regulējuma būtiskākā atšķirība no Dzīvokļa īpašuma likuma 13. pantā ietvertās dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas procedūras ir tas, ka nepārņemtā dzīvojamajā mājā pārvaldīšanas izdevumi var tikt noteikti bez dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma. Pārvaldnieks līdz kārtējā gada 15. oktobrim iesniedz dzīvokļu īpašniekiem izvērtēšanai obligāti veicamo pārvaldīšanas pakalpojumu ieņēmumu un izdevumu tāmes nākamajam gadam, kā arī nākamā perioda nepieciešamo remonta darbu apkopojumu. Sešu nedēļu laikā dzīvokļu īpašnieki var paust savu gribu un viedokli par piedāvātajām izmaksām. Ja pārvaldnieka piedāvātās izmaksas dzīvokļu īpašnieki neapstrīd, tās tiek uzskatītas par apstiprinātām. Atskaiti dzīvokļu īpašnieku kopībai pārvaldnieks iesniedz vienu reizi gadā. Nepārņemtas dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieki nevar piedalīties līdzfinansējuma projektos, kā arī nav iespējams dzīvojamās mājas atjaunošanai un renovācijai saņemt kredītu. Šādas mājas pārvaldnieks turpina pārvaldīt, bet dzīvokļu īpašnieki aktīvi nepiedalās to pārvaldīšanā un prioritāšu noteikšanā.
Savukārt pārņemtajās mājās izdevumu noteikšanas kārtību nosaka Ministru kabineta 2015. gada 15. septembra noteikumi Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”. Tikai saskaņojot ar kopību, izvirzot prioritātes un pamatojoties uz normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā pieņemtajiem kopības lēmumiem, pārvaldnieks piemēro noteiktās izmaksas. Pārņemtajās mājās dzīvokļu īpašnieku kopībai ir pārskatāmāka naudas kontrole, ir iespēja operatīvi organizēt nepieciešamos remonta darbus, piedalīties līdzfinansējuma projektos, noteikt pārvaldnieka sniegto atskaišu periodus, vienoties par citu kārtību. Pārņemtajās dzīvojamajās mājās dzīvokļu īpašnieki rūpējas par savu māju, izpilda ne tikai savus pienākumus, bet izmanto arī savas tiesības, kas ir nepieciešamas gan mājas fiziskai saglabāšanai, gan tās attīstībai.
Tukuma novada pašvaldība (turpmāk – pašvaldība) 2011. gadā par tās īpašumā un valdījumā esošā dzīvojamā un nedzīvojamā fonda apsaimniekošanu un pārvaldīšanu Tukuma pilsētā noslēdza līgumu ar SIA “Tukuma nami” (185 ēkas), savukārt Jauntukuma mikrorajonā – ar SIA “Jauntukums” (26 ēkas). Noslēgtie līgumi starp pašvaldību un abiem komersantiem paredz, ka tie ir spēkā līdz dzīvojamās mājas pārvaldīšanas tiesību nodošanai dzīvokļu īpašnieku sabiedrībai vai ar īpašnieku savstarpēju līgumu pilnvarotai personai.
2020. gada 1. janvārī stājās spēkā Konkurences likuma 14.1 pants, kas noteic, ka publiskām personām ir aizliegts ar savu darbību kavēt, ierobežot vai deformēt konkurenci. Tā kā pašvaldības teritorijā namu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pakalpojumus sniedz arī citi komersanti, tas pievērsa Konkurences padomes (turpmāk – KP) uzmanību, kura 2023. gada otrajā pusē izvērtēja minētā pakalpojuma tirgu pašvaldībā, t. sk. pašvaldības rīcību bez iepirkumu procedūras rīkošanas noslēgt līgumus ar privātā sektora namu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzējiem par tām daudzdzīvokļu mājām, kuras dzīvokļu īpašnieki ar kopsapulces lēmumu nebija pārņēmuši. KP norāda, – ja dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē nav pieņēmuši lēmumu par māju pārvaldīšanas un apsaimniekošanas tiesību pārņemšanu, tad pašvaldībai ir pienākums namu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pakalpojuma sniedzējus izraudzīt publiskā iepirkuma procedūrā.
Tā kā SIA “Tukuma nami” un SIA “Jauntukums” bija pietiekami ilgs laiks, lai novērstu neatbilstības normatīvo aktu prasībām, uz ko arī norādīja KP, pašvaldības ieskatā būtu samērīgi noteikt termiņu, līdz kuram dzīvokļu īpašniekiem būtu jāpārņem valdījumā un apsaimniekošanā savs īpašums, un tas būtu līdz 2025. gada 1. maijam.
Tukuma novada dome 2024. gada 25. jūlijā nolēma atzīt par izbeidzamiem līgumus ar SIA “Tukuma nami” un SIA “Jauntukums” un noteica, ka šie līgumi zaudēs spēku ar brīdi, kad publiskas iepirkumu procedūras rezultātā būs stājies spēkā iepirkuma līgums par pašvaldības īpašumā vai valdījumā esošā dzīvojamā un nedzīvojamā fonda apsaimniekošanu un pārvaldīšanu Tukuma pilsētā.
Ar šo pašvaldība turpina aicināt dzīvokļu īpašniekus sasaukt kopsapulces un pašiem pieņemt lēmumu par savas mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu, pretējā gadījumā, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 50. panta septīto daļu, pašvaldībai, ievērojot iepirkuma likuma normu, iepirkuma procedūras ceļā būs jāizvēlas jūsu mājas pārvaldnieks bez dzīvokļu īpašnieku līdzdalības. Aicinām dzīvokļu īpašniekus visiem kopā lemt par mājas pārvaldīšanu, izvēlēties, jūsuprāt, labāko (piemērotāko) pārvaldnieku un, savstarpēji vienojoties ar pārvaldnieku, noslēgt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumu.
Daudzdzīvokļu mājas, kuras vēl nav pārņemtas:
Tukuma pilsēta:
Annas iela (k-1; k-2) 2, Annas iela (k-1; k-2) 6, Annas iela (k-1; k-2; k-3) 7, Aviācijas iela 7, Aviācijas iela 14, Baložu iela 10, Baložu iela 11, Baznīcas iela 4, Baznīcas iela 5, Baznīcas iela 7, Baznīcas iela 8, Baznīcas iela 9, Baznīcas iela 11, Baznīcas iela 12, Brīvības laukums 3a, Brīvības laukums 13, Brīvības laukums 14, Brīvības laukums (k-1; k-2) 21, Celtnieku iela 2, Celtnieku iela 6, Celtnieku iela 8, Celtnieku iela 10, Dārza iela 1, Dārza iela (k-1; k-2; k-3) 2, Dārza iela 8, Dārza iela 9, Dārza iela 16, Dārzniecības iela 4, Dārzniecības iela 20, Elizabetes iela 2, Elizabetes iela 4, Harmonijas iela (k-1, k-2) 2, Harmonijas iela 5, Harmonijas iela (k-1, k-2) 7, Harmonijas iela (k-1, k-2) 11, Jaunā iela 1, Jelgavas iela 17, Kalēju iela 4, Kalna iela (k-1, k-2) 3, Kandavas iela 22, Kandavas iela 24, Krasta iela 1, Kuldīgas iela 55, Kuldīgas iela 70, Kuldīgas iela 72, Kurzemes iela 2, Kurzemes iela 4, Kurzemes iela 6, Kurzemes iela 10, Kurzemes iela 12, Kurzemes iela 14, Kurzemes iela 16, Kurzemes iela 18, Kurzemes iela 22, Kurzemes iela (k-1, k-2) 26, Lauku iela 2, Lauku iela 8, Lauku iela 18, Lauku iela 22, Lauku iela 26a, Lielā iela 2, Lielā iela 4, Lielā iela 10a, Lielā iela (k-1, k-2) 12, Lielā iela 13, Lielā iela (k-1, k-2, k-3) 15, Lielā iela (k-1, k-2) 20, Lielā iela (k-1, k-2, k-3, k-4, k-5) 21, Lielā iela 25, Lielā iela (k-1, k-2) 26, Lielā iela 27a, Lielā iela (k-1, k-2) 29, Lielā iela (k-1, k-2) 31a, Lielā iela (k-1,k-2, k-3) 32, Lielā iela 45, Līdumu iela 38, Mazā iela 1, Mazā iela 3, Mazā iela 5, Mazā iela 7, Meža iela 2, Meža iela 4, Meža iela 5, Meža iela 7, Meža iela 9, Meža iela 13, Meža iela 15, Meža iela 18, Meža iela 20, Meža iela 23, Meža iela 25, Parādes iela 3, Parādes iela 13, Parādes iela 17, Pasta iela 1, Pasta iela 10, Pasta iela 18, Pasta iela 21, Pasta iela 22, Pasta iela 23, Pauzera iela (k-1, k-2) 1, Pauzera iela 2, Pils iela (k-1, k-2) 1, Pils iela 1A, Pils iela 4, Pils iela 6, Pils iela (k-1,k-2, k-3, k-4) 7, Pils iela 10, Pils iela 15, Pļavas iela (k-1, k-2) 1, Pļavas iela 5, J. Raiņa iela 1, J. Raiņa iela (k-1, k-2) 4, Raudas iela (k-1, k-2) 5, Raudas iela (k-1, k-2) 7, Raudas iela 23, Raudas iela 32, Rīgas iela 27, Smārdes iela 1, Smilšu iela (k-1, k-2) 42, Smilšu iela 44, Spartaka iela 3, Spartaka iela 5, Spartaka iela 7, Spartaka iela 9, Spartaka iela 11, Spartaka iela 16, Spartaka iela 16a, Spartaka iela 26, Strēlnieku iela 37, Strēlnieku iela 39, Strēlnieku iela 41, Talsu iela (k-1, k-2) 10, Talsu iela 14, Talsu iela (k-1, k-2) 15, Talsu iela (k-1, k-2, k-3) 16, Talsu iela (k-1, k-2) 17a, Talsu iela 19, Talsu iela (k-1, k-2) 22, Talsu iela (k-1, k-2, k-3) 24, Talsu iela 28, Talsu iela 30, Talsu iela (k-1, k-2) 34, Talsu iela 36, Talsu iela 45, Talsu iela 53, Telegrāfa iela 6, Telegrāfa iela 13, Valguma iela 2, Valguma iela 4, Valguma iela 6, Ed. Veidenbauma iela 2, Ed. Veidenbauma iela 4, Ed. Veidenbauma iela 7, Ed. Veidenbauma iela 8, Zemītes iela (k-1, k-2) 10, Zirgu iela 8.
Lai pārņemtu daudzdzīvokļu mājas pārvaldīšanā, dzīvokļu īpašniekiem ir:
1. jāizvirza savas mājas aktīvists vai vairāki aktīvisti;
2. jāizvēlas pārvaldīšanas forma;
3. jāsasauc dzīvokļu īpašnieku kopsapulce, kurā vairāk nekā puse dzīvokļu īpašnieku atbalstītu dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu par dzīvojamās mājas kopīpašumā esošās daļas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pienākumu nodošanu.
Plašāka informācija (prezentācijas, apraksti, normatīvie akti u.c.) par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšanu ir pieejama pašvaldības tīmekļa vietnes www.tukums.lv sadaļā “Aktuāli” > “Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšana”.
Savukārt Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) ir pieejama informācija par personām, kuras nodrošina dzīvojamo namu pārvaldīšanas pakalpojumu sniegšanu.
Jebkurā jautājumā dzīvokļu īpašnieki ir aicināti vērsties pašvaldībā, lai saņemtu gan konsultāciju, gan arī cita veida atbalstu, piemēram, telpas kopsapulces rīkošanai u.tml. Pašvaldība var palīdzēt – organizēt tikšanās, sniegt konsultācijas, atbildēt uz jūsu jautājumiem. Tāpat arī atgādinām, ka pārņemtajām mājām ir iespēja pieteikties uz pašvaldības līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu veikšanai (energoauditam, tehniskajai apsekošanai, būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādei un energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu veikšanai) un dzīvojamai mājai piesaistītā zemesgabala labiekārtošanai (būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādei, labiekārtošanas darbu veikšanai, slēgtas atkritumu konteineru novietnes izbūvei).
Kārtību, kādā Tukuma novada pašvaldība piešķir līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju plānoto energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu veikšanai un tām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai, kā arī līdzfinansējuma apmēru un tā piešķiršanas nosacījumus nosaka Tukuma novada domes 30.03.2023. saistošie noteikumi Nr. 3 “Par Tukuma novada pašvaldības līdzfinansējuma apjomu un tā piešķiršanas kārtību daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu veikšanai un tām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai”.