Tukuma novada pašvaldība vasarā jau informēja, ka Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) 2. projektu konkursa kārtā Tukuma novada pašvaldība saņēmusi atbalstu projektam ar saistošu nosaukumu “SHELL degvielas uzpildes stacija Tukuma vecpilsētā” arhitektoniski mākslinieciskās izpētes – inventarizācijas veikšanai kioskam pilsētas centrā – Brīvības laukumā, kuru visi pazīst ar nosaukumu “Sēnīte”.
Augusta vidū SIA “Konvents” ekspertes – Mg. Arch., arhitekte Līva Garkāje un Mg. Arch., arhitekte Santa Stūrīte – arhitekta un būvmākslas objektu restaurācijas vecmeistara Pētera Blūma vadībā strādāja Tukumā, Brīvības laukumā, uzmērot, pētot un noskaidrojot mazās būves arhitektūras unikalitāti un izmaiņas dažādos vēsturiskos posmos. Projekta rezultātā ir sagatavots ēkas krāsu pases projekts un rekomendācijas ēkas saglabāšanai.
Neskatoties uz praktisko rezultātu, tukumniekiem, šķiet, interesantākais materiāls varētu būt informācija par to, kādā krāsā kiosks izskatījies dažādos gadu desmitos. Jau pavisam drīz kioskam būs 100 gadu, un tā krāsojumam izšķir 4 periodus. Pirmais no tiem attiecināms uz 20. gadsimta 20.–30. gadiem, kad ēka pildīja firmas “Shell” degvielas uzpildes stacijas kioska funkciju. Šajā periodā ēkas sienu daļā dominējuši silti smilšu un rozīgi toņi, kas ir viens no raksturīgajiem 20. gadsimta 2.–3. ceturkšņa kompānijas “Shell” degvielas uzpildes staciju ēku krāsojuma tipiem visā pasaulē. Šajā laikā blakus kioskam atradies arī sūknis, kuru vaiņagojusi, domājams, balta stikla bumba gliemežvāka formā ar uzrakstu “SHELL”, bet logiem bijušas nolaižamas žalūzijas.
Krāsojuma otrais periods, pētniekuprāt, attiecināms uz 20. gadsimta 40.–50.gadiem, kad nacionalizācijas rezultātā ēka, visticamāk, pārstājusi pildīt degvielas uzpildes stacijas funkciju. Šajā periodā ēkas sienu krāsojumā dominē zaļi toņi, kas raksturīgi laikmetam pēc II Pasaules kara. Trešais krāsojuma periods, domājams, attiecināms uz 20. gadsimta 60.–70.gadiem, kad vērojama atgriešanās pie silti sarkanīgiem un oranži dzelteniem toņiem ēkas fasāžu krāsojumā. Savukārt ceturtais periods vērojams šobrīd, kad ēka nokrāsota vēsi zilganos un zaļganos toņos. Iespējams, tie tādi izvēlēti, lai vizuāli izceltu ēku attiecībā pret tai apkārt esošajām silti brūnganos un bēšos, kā arī zaļos toņos krāsotajām ēkām.
Taču visvairāk, iespējams, tukumniekus iepriecinās ekspertu atzinums, ka “Sēnītes” ēka, visticamāk, ir vecākā saglabājusies degvielas uzpildes stacija Latvijā.
Ņemot vērā, ka pašvaldība ir parakstījusi līgumu par Brīvības laukuma pārbūvi, veiktais izpētes darbs par kioska ēku būs lietderīgs materiāls, lai nākotnē plānotu ēkas sakārtošanas darbus un saturisku piepildīšanu. Viens no pētnieku priekšlikumiem ir, lai uzturētu kioska vēsturisko tēlu, tā logiem ieteicams atjaunot skatlogu funkciju, piemēram, izvietojot tajos informāciju par kioska vēsturi un oriģinālo funkciju. Bet, kāda varētu būt pašas ēkas funkcija nākotnē – maza ekspozīcija par Tukumu vai Brīvības laukumu, vai par SHEL, vai degvielas uzpildes staciju vēsturi Latvijā, vai tajā būt mazam veikaliņam, ofisam, vai darbnīcai, par to aicinām izteikties pilsētniekus.
Kopējās projekta “SHELL degvielas uzpildes stacija Tukuma vecpilsētā”, izmaksas bija 2672,71 EUR, no kurām 97,3% jeb 2600 EUR bija VKKF atbalsts.