Jaunumi, ziņas
Attēls

Šovasar no 18. līdz 21. jūlijam svinēsim novada svētkus “Tiekamies Tukumā”, kuros caur dažādām aktivitātēm, gan izzinošiem, gan izklaidējošiem notikumiem, veidosim vienu kopīgu Novada stāstu. Svētku kulminācija solās būt lieluzvedums “Precību tirgus atkal Tukumā”, kas notiks 20. jūlijā plkst. 22.00 Durbes estrādē. Lai gūtu plašāku ieskatu par gaidāmo notikumu, aicinājām uz sarunu lieluzveduma režisoru Reini Suhanovu.

Pagājušā gadsimta 20. un 30. gados Tukumā viens no galvenajiem gada notikumiem bija tirgus, kur svarīgāka bija nevis tirgošanās, bet gan savas otras pusītes izraudzīšanās, lai vēlāk varētu svinēt kāzas. Jau otro reizi Tukumā par godu šim pasākumam tiek rīkots lieluzvedums, kurā tiks apspēlēts šis vēsturiskais notikums. Lieluzvedumā satiksies visi novada kori un deju kolektīvi, daiļamatnieki, aktieri, kopā pulcējot ap 2000 dalībnieku.

Pastāstiet, kā sākās jūsu darbs pie šī lieluzveduma!

Vispirms, saņemot uzaicinājumu veidot lieluzvedumu, biju ļoti priecīgs, jo es pats esmu kandavnieks un Tukuma Durbes estrādē esmu pietiekami daudz dejojis gan dažādos koncertos, gan notikumos. Man likās ļoti interesanti, ka mani uzrunāja kā novadnieku, un man ir prieks strādāt kopā ar novada kolektīviem.

Tā kā konteksts ir novada svētki un figurēja “precību tirgus”, tad es mēģināju saprast, kas tas tāds ir. Tā es digitālajā krātuvē atradu vecos žurnālus “Atpūta”, kuros bija reportāžas no 20.–30. gadiem par to, kā cilvēks, kurš ir bijis ieradies tirgū, piedzīvojis gan mīlestību, gan kaušanos, gan tirgošanos, gan visu ko. Viens no šo stāstu nosaukumiem bija “Tukuma precību tirgus raibās ainas”. Tas dzīvīgums, kāds senāk bijis Kurzemes mazpilsētas tirgū, tāds arī bija rakstos. Tā nu es nolēmu to ņemt par pamatu.

Ar ko šis uzvedums būs īpašs, kas sagaida apmeklētājus?

Lieluzvedumā tiks iesaistīti maksimāli daudzi vietējie amatiermākslas kolektīvi, un tiek sastādīts īpaši pielāgots repertuārs. Lai to visu sasietu tādā kā uzvedumā ar savu stāstu, es izlēmu pieaicināt engurnieku un dramaturgu Artūru Dīci, kuram izstāstīju šo ideju, un viņš uzrakstīja šim iestudējumam libretu. To caurvīs stāsts, kā pāris, kas tajā brīdī vēl nav pāris, ierodas Tukuma precību tirgū cerībā atrast sev otro pusīti un kopā doties prom no tirgus. Jāsaprot, ka pirms 100 gadiem precību tirgus bija viss reizē, kas mūsdienu izpratnē ir iepazīšanas lietotne “Tinder”, ziņu portāls “Delfi”, nakts klubs un koncerts, jo tā bija vienīgā sabiedriskā dzīve visa gada laikā. Ja savā tuvākajā ciemā neizdevās dabūt sievu vai vīru, tad precību tirgus bija vienīgā iespēja. Ja to palaida garām, tad atkal bija jāgaida nākamais gads.

Pētot vēstures materiālus, bija jāatrod tas piemērotākais precību tirgus tēmai. Repertuāram bija jāpiemeklē gan dejas, gan dziesmas, kas ir pietiekami pazīstamas publikai, lai varētu viegli identificēties. Otrs, kas bija svarīgi, materiālos atrast kādu informāciju, no kā rast scenogrāfisko risinājumu. Šis risinājums būs tāds, ka mēs uz skatuves Durbes estrādē mēģināsim iekārtot diezgan pietuvinātu tirgus laukumu un estrāde būs pārvērsta par tirgošanās vietu, kur amatnieki tirgojas ar saviem izstrādājumiem, tiek tirgoti sīklopi, alus un brauc jau pirmā automašīna...

Kā norit gatavošanās lieluzvedumam? Kas vēl strādā pie tā tapšanas?

Gatavošanās notiek ik dienu. Amatiermākslas kolektīvi gatavo repertuāru savās nodarbībās, kā arī piedalās pārbaudes skatēs. Pie lieluzveduma tapšanas darbojas arī Tukuma novada un Jūrmalas valstspilsētas deju kolektīvu virsvadītāja Zanda Mūrniece un Tukuma novada virsdiriģents Romāns Vanags, kurš iesākumā piedalījās arī pie idejas apkopošanas. Tā kā šī būs vakara izrāde, tad nozīmīga loma būs gaismu partijai, respektīvi, gaismu māksliniekam Oskaram Pauliņam. Lieluzvedumu pavadīs dzīvā mūzika, par kuru rūpējas Kristaps Krievkalns ar pavadošo grupu. Kur dejotāji, tur, protams, tērpi tie krāšņākie, taču, lai radītu kinematogrāfisku sajūtu, ir pieaicināta arī kostīmu māksliniece Baiba Litiņa. Vēl, protams, darbojas vesela virkne ar virsvadītājiem (Rūta Cīrule, Gunta Skuja, Jānis Ērglis, Artis Puriņš, Dagmāra Bārbale, Zane Behmane, Inese Cīrule, Madara Augule). Šī tiešām būs kā izrāde, kas apvienos gan lielkoncerta, gan izrādes elementus, kā jau kārtīgai brīvdabas izrādei pienākas.

Kas ir sarežģītākais, veidojot lieluzvedumu?

Sarežģītākais, strādājot pie šī projekta, ir ideju likšana kopā, kā arī atrast to pamatideju. Pēc tam jau dramaturgs darbojas ar savu lietu, strādā virsvadītāji, un tad jautājums, kā to visu pāris dienās salikt uz skatuves. Mums būs viens kopmēģinājums 2. jūnijā Tukuma 3. pamatskolas sporta hallē, kad visi sanāks kopā, un dienu pirms lieluzveduma būs ģenerālmēģinājums, kur viss tiks iemēģināts uz skatuves, bet pēc tam jau gaidīsim skatītājus. Šobrīd tas trakākais ir mēģināt esošo repertuāru salāgot ar stāstu, lai to būtu pietiekami interesanti skatīties.

Ko vēlaties vēl nodot mūsu iedzīvotājiem un lieluzveduma dalībniekiem?

Svarīgākais ir tas, ka tā ir brīnišķīga tradīcija, kas varbūt tādā tīrā formā šobrīd nav vairs tik aktuāla un saprotama, jo precību tirgus tiešām bija iespēja, kad arī saimnieki no savām saimniecībām palaida savus kalpus, lai viņi varētu doties sapazīties un atrast sev dzīves partneri. Bet tā ir tāda īpaši lokāla, būtiska tradīcija, ko ir vērts zināt un piedzīvot, izprast pagātni un mīlēt savu lokālo stāstu, lai veidojas savas vietas identitāte. Tukuma precību tirgus noteikti ir viens no identitātes veidotājiem vai elementiem.

Aicinām ikvienu apmeklēt lieluzvedumu “Precību tirgus atkal Tukumā” un izbaudīt senā tirgus atmosfēru!

Uz tikšanos novada svētkos!

 

Fotogrāfijā Reinis Suhanovs, foto autors: Lita Millere