17. janvārī Jaunsātu Tautas namā notika Jaunsātu pagasta iedzīvotāju konsultatīvas padomes sēde, kurā pulcējās pagasta iedzīvotāji, konsultatīvās padomes locekļi un pašvaldības pārstāvji, lai kopīgi diskutētu par Jaunsātu pagasta iedzīvotājiem aktuāliem jautājumiem.
Sanāksmi atklāja Judīte Dobele informējot par trim šī vakara jautājumiem.
Pirmais tika izskatīts jautājums par iespēju pagasta iedzīvotājiem saņemt sociālās palīdzības pakalpojumus, par ko informēja Tukuma novad Sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve. Klātesošie tika informēti, ka no šī gada Tukuma novadā sociālo pakalpojumu “Aprūpe mājās” nodrošina Latvijas Sarkanais krusts – pakalpojums tiek nodrošināts tādā pat apjomā, vien speciāli aprīkotā mikroautobusa vietā, kurā klienti varēja nomazgāties, izmazgāt veļu u.tml., tagad klienti šo pakalpojumu saņem citā veidā – cilvēki ar transportu tiek aizvesti uz vietu, kur var nomazgāties un saņemt visus ierastos pakalpojumus.
Raugoties uz šo jautājumu nākotnē, Ina Balgalve atklāja, ka, iespējams, iedzīvotājiem būs iespēja izvēlēties pakalpojuma sniedzēju, ko varētu izdarīt ar vaučeru (izpērkama darījuma veida obligācija), kur šim nolūkam būtu pieejama noteikta naudas summa.
Ina Balgalve Informēja arī par citiem sociālajiem pakalpojumiem, kurus var saņemt Tukuma novadā – par patversmi, dienas centriem, grupu dzīvokļiem u.c. Ja ir nepieciešamība, aicināja iedzīvotājus sazināties ar sociālo darbinieku, kas palīdzēs rast risinājumu – Sarmīte Kalniņa, Irlavas pagasta sociālā darbiniece, ikvienam sniegs informāciju un iedrošinās, tālr. 29411573.
Diskutējot par šo tēmu, tika atzīts, ka liela loma ir sabiedrības atbalstam, kam nevajag daudz naudas, bet vajag vien gribu.
Tikšanās laikā plaši tika diskutēts par otro šīs sanāksmes dienas kārtības jautājumu – skolu tīklu sakārtošanu. Jautājums par Pūres pamatskolas Jaunsātu filiāles nākotni jau ticis apspriests pērnā gada novembra Jaunsātu konsultatīvās padomes sēdē, tomēr tas šobrīd, pēc Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvātajiem skolu tīklu optimizācijas risinājumiem, kļuvis vēl daudz aktuālāks.
“15. janvārī, kad Jaunsātos bija Tukuma novada pašvaldības izpilddirektors, skolas pārstāvji un vecāki šis jautājums jau tika skatīts, bet vēl joprojām skaidrības nav. Ja no Jaunsātiem aizies jaunā paaudze, stāvoklis pasliktināsies un pagasts noplicināsies,” pauž Judīte Dobele.
Par šo jautājumu vārds tika dots pašvaldības priekšsēdētaja vietniece sociālās politikas jautājumos Ingai Priedei, kura informēja, ka arī politiķu starpā vēl līdz šim domas par skolām dalās. Līdzīgs liktenis kā Pūres pamatskolas Jaunsātu filiālei ir arī Cēres skolai, kuru grib reorganizēt par pirmsskolu. Arī pēc sarunām ar ministriju vēl daudzas lietas nav zināmas. Skolu tīkls viennozīmīgi ir jākārto, bet kā tas būs vēl ir grūti pateikt, sarunā pauda I. Priede.
Ja ir bērni, skolu būs iespēja saglabāt. Ja skolas nebūs, bērni tiks vesti uz tuvāko skolu, transports tik nodrošināts. Tāpat arī I. Priede apgalvoja, ka bērnudārzs Jaunsātos viennozīmīgi paliks.
Deputāts Mārtiņš Limanskis informēja, ka šobrīd situācija tiek izrunāta skolās un tikai pēc mēneša par šo jautājumu lems deputāti.
Pūres pamatskolas Jaunsātu filiāles vadītāja Ina Janckovska pauda, ka skolā ir 22 bērni – 11 Jaunsātu pagasta bērni, 9 Tukuma un pa vienam bērnam no Tumes un Sātiem. 2009.gadā skolu reorganizēja, viss transporta tīkls ir saslēgts ar Pūres skolu. Kopš 2009. gada daudzus bērnus pārvilināja citas skolas, kas piedāvāja izdevīgākus piedāvājumus. Šobrīd bērnu ir tik cik ir, pirmajā klasē varētu būt četri bērni, bērnudārzā – astoņi.
Klātesošos satrauc, kas notiks ar tukšajām telpām, ja skola te vairs nebūs.
“Ko novads ieekonomēs vadājot bērnus – uz šo jautājumu atbilžu nav,” rosināja pārdomāt Judīte Dobele. Tāpat viņa aicināja domāt ilglaicīgi, apsverot vai ar šādu īstermiņa lēmumu par skolas likvidāciju, nākotnē mēs nebūsim zaudētāji. “Šī vieta tiks noplicināta, bet vai to būs iespējams uzcelt no jauna,” pārdomu pārņemta pauž J. Dobele
Mārtiņš Limanskis izteica savu novērojumu, ka skola ir vajadzīga tiem, kuru bērni nemācās skolā, bet skolēnu vecāki šādu pārliecību nepauž, kas lielas diskusijas klātesošajos neraisīja.
Judīte Dobele uzstāja, ka grib redzēt konkrētus ciparus attiecībā uz to cik liels būs ietaupījums, ja skola tiks slēgta. Viņa izteica ierosinājumu – dot laiku pārejai, trīs, piecus gadus, lai iedzīvotāji izlemtu kā rīkoties un lai būtu iespēja pierādīt, ka skola spēj pastāvēt. Tāpat viņa pauda gatavību braukt un runāt ar bērnu vecākiem, ja vien skolas vadībai pret to nav iebildumu. Viņas pārliecība ir, ka skolai te ir jābūt.
Trešais tika izskatīts jautājums par Jaunsātu pagasta ģerboni – ideju un ieteikumu apkopošana.
Inga Priede informēja, ka šobrīd ir saņemtas vairāk nekā 23 aizpildītas aptaujas, skaits vēl mainīsies, kad tiks apkopotas visas papīra formāta anketas, kā arī vēl dažas dienas ir laika, lai iesniegtu anketas. Tajās, kā simboli, kurus iedzīvotāji vēlētos redzēt ģerbonī, norādīti Kukšu muiža, viensētas, kur bijušo māju vietās šobrīd zaļo koki, karjera, kā arī citas šajā apvidū nozīmīgas vietas.