20. jūnijā Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts (RTU VASSI) trim daudzdzīvokļu ēkām Tukumā pasniegs “Energovienoti” marķējumu – ilgtspējīgas paraugprakses apliecinājumu. Turpmāk ar tā palīdzību tiks identificēti un apbalvoti arī uzņēmumi un organizācijas ar augstu energopratības līmeni.
Marķējumu pasniegs plkst. 15.00 Tukuma novada pašvaldībā, Tukumā, Talsu ielā 4. Kopā ar to Tukuma novada pašvaldības daudzdzīvokļu namiem, kuri būs sasnieguši vislielāko siltumenerģijas ietaupījumu, piešķirs arī naudas balvas.
Dalībai nacionāla mēroga projektā “Energovienoti” pieteicās sešas daudzdzīvokļu ēkas Tukumā. Lai sasniegtu rezultātu, to energopārvaldnieki un iedzīvotāji aktīvi darbojās, regulējot temperatūru savos mājokļos un ikdienā ieviešot energotaupības pasākumus. Sadarbībā ar pašvaldības energopārvaldnieku, daudzdzīvokļu namu energopārvaldniekiem un iedzīvotājiem RTU VASSI zinātnieki analizēja patēriņu, sniedza praktiskus padomus un motivēja rīcībai, kas pakāpeniski ļauj samazināt izmaksas par siltumu. Trim no ēkām izdevās sasniegt siltumenerģijas ietaupījumu līdz pat 16%, salīdzinot ar 2021. gadu.
Tukums ir otrā pašvaldība Latvijā, kuras ēkas rotās jaunais marķējums. Līdz šim tas pasniegts arī trim daudzdzīvokļu ēkām Gulbenē, kur tika īstenots “Energovienoti” pilotprojekts. Arī šie nami saņēma naudas balvas no Gulbenes novada pašvaldības ēku apsaimniekošanai, tajā skaitā energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem.
Turpmāk ilgtspējīgas paraugprakses apliecinājumu piešķirs saimnieciskās darbības veicējiem, uzņēmumiem, valsts un pašvaldības iestādēm, dažādu nozaru organizācijām. To plānots ieviest dažādos sektoros, piemēram, apbalvot izglītības iestādes, tūrisma organizācijas, tirdzniecības centrus, birojus, rūpniecības uzņēmumus, kuru energolēmumi un rīcība ir labs piemērs citiem.
Projektu “Energovienoti” (Nr. 1-08/76/2022) RTU VASSI īsteno ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu. Tajā RTU VASSI zinātnieki veido informatīvu un analītisku platformu, nodrošinot sabiedrībai rīkus, kas palīdz mazināt energopatēriņu. Tiek izstrādāta metodika energoaudita veikšanai – informatīvas un interaktīvas vadlīnijas, lai ikvienam būtu pa spēkam apsekot savu mājokli un identificēt būtiskākos enerģijas patēriņa avotus un faktorus, kas ietekmē patēriņu. Top arī energoefektivitātes pasākumu katalogs, ko iedzīvotāji varēs izmantot, lai mainītu paradumos. Būtiska loma ir arī konsultatīvam atbalstam iedzīvotājiem, zināšanu pārnesei un izpratnes veidošanai.