Pašvaldība
buvv

Tukuma novada būvvalde pēc administratīvi teritoriālās reformas (no 2021. gada 1. jūlija) būvniecības pārraudzības funkcijas veikšanai ir izveidojusi  četras apkalpes teritorijas: Tukums, Engure, Kandava un Jaunpils. Paredzēts, ka ikkatru apkalpes teritoriju apkalpo būvvaldes vadītāja vietnieks, būvinspektors un jurists. Jāatzīst, ka jau no reformas sākuma būvvaldē nav nodrošināts viss speciālistu loks. Joprojām ir divas būvinspektoru vakances. Līdz ar to būvvalde, meklējot iespējas sniegt iedzīvotājiem savlaicīgi pakalpojumus, uz laiku ir piesaistījusi uz nepilnu slodzi būvinspektorus no citu pašvaldību būvvaldēm. Pašvaldības tīmekļvietnes www.tukums.lv būvvaldes sadaļā ir publicēta kontaktinformācija gan par speciālistiem, gan to apkalpes teritorijām.

Tukuma novada būvvalde pēc reģistrēto būvniecības lietu skaita (būvniecības aktivitātes rādītājs) starp 45 Latvijas teritorijā esošām  būvvaldēm ierindojas 12. vietā.

2022. gadā visvairāk būvniecības ieceru iesniegumu reģistrēti Tukuma pilsētā un Engures pagastā. Apmēram uz pusi mazāk – Lapmežciema pagastā, Smārdes pagastā, kam tālāk seko Kandavas pilsēta. Vismazaktīvākās teritorijas – Cēres, Zantes, Vānes un Degoles pagasti, kuros gada laikā ir reģistrētas mazāk nekā 10 būvniecības lietas. Visa gada garumā nemainīga aktivitāte ir vērojama individuālo dzīvojamo ēku un palīgēku būvniecībā – gan būvējot no jauna, gan pārbūvējot un atjaunojot esošās ēkas.

Tukuma novada būvvalde ir apkopojusi datus par būvniecības aktivitātēm 2022. gadā. Apkopotie dati būvniecības informācijas sistēmā liecina, ka gada laikā Tukuma novada būvvalde:

  1. izdevusi 225 būvatļaujas (2021. gadā no 1. jūlija – 142);
  2. akceptējusi vienkāršotos būvniecības ieceres dokumentus (apliecinājumu kartes, paskaidrojuma raksti) – 530 (2021. gadā no 1. jūlija – 282);
  3. akceptējusi 739 būvprojektus (2021. gadā no 1. jūlija – 347);
  4. pieņēmusi ekspluatācijā 173 objektus, no tiem 49 dzīvojamās mājas, 72 elektroapgādes objektus (2021. gadā no 1. jūlija – 71);
  5. veikusi atzīmes par būvdarbu pabeigšanu vienkāršotiem būvniecības ieceres dokumentiem – 296 (2021. gadā no 1. jūlija – 188).

Būvvalde secina, ka daļai īpašnieku būvdarbu pabeigšanu un dokumentācijas sakārtošanu veicinājis noteiktais maksimālais termiņš, kad objekts bija jānodod ekspluatācijā līdz 2022. gada 1. oktobrim. Līdz ar to iedzīvotāji aktīvi veic darbības, lai pabeigtu iesāktos būvdarbus un nodotu būves ekspluatācijā. Kopumā būvniecības informācijas sistēmā 2022. gadā reģistrēti 234 vēsturiskie iesniegumi (2021. gadā no 1. jūlija – 47). No ekspluatācijā nodotiem objektiem 25 %  bijuši ar būvatļaujām, kuras izsniegtas pirms 2014. gada 1. oktobra. No 234 reģistrētajiem objektiem ar vēsturiskajām būvatļaujām pieņemti ekspluatācijā 20 %.

Būvvalde izprot situāciju, kāda ir izveidojusies Valsts zemes dienestā, lai pasūtītu būvju kadastrālās uzmērīšanas lietu, tāpēc aicina iedzīvotājus informēt būvvaldi par apstākļiem, kas traucē nodot būves ekspluatācijā.

Arī turpmāk aicinām tos iedzīvotājus, kuri būvju būvniecībai saņēmuši būvatļaujas pirms 2014. gada 1. oktobra  un nav nodevuši būves ekspluatācijā, iesniegt būvvaldē vēsturiskās būvniecības iesniegumus, lai būvniecības informācijas sistēmā reģistrētu vēsturiskās būvatļaujas. Iesniegumus var iesniegt gan būvniecības informācijas sistēmā (https://bis.gov.lv), gan papīra formātā. Būvvalde papīra formāta iesniegumus tāpat reģistrēs sistēmā.

Informējam, ka vēsturiskā būvatļauja (būvatļaujā – maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums) jāpagarina tikai tādos gadījumos, ja būvdarbi nav pabeigti. Ja būvdarbi ir pabeigti, būvatļauja ir spēkā līdz objekta pieņemšanai ekspluatācijā.  Šādos gadījumos jākārto dokumentācija būvju nodošanai ekspluatācijā un regulāri jāinformē būvvalde par paveikto. Būvvalde šobrīd apzin vēsturiskos datus un veido vēsturisko būvatļauju sarakstu. Atgādinām, ka būvēm, kurām tiek pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums (astoņi gadi) un būvatļauja nav pagarināta, var tikt piemērota paaugstināta nodokļa likme 3 % apmērā no zemes vai ēkas kadastrālās vērtības.

Atgādinām, ka, lai pagarinātu būvatļaujas maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu, ir jāiesniedz būves aktuāla kadastrālās uzmērīšanas lieta, izpildmērījums un būvētāja vai būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības polise uz tik ilgu periodu, cik gribat pagarināt būvatļauju (kaut vai līdz astoņiem gadiem). Tikai jāatceras, ka būves ekspluatāciju drīkst uzsākt pēc būves pieņemšanas ekspluatācijā.

Vēršam uzmanību, ka normatīvie akti nosaka gadījumus, kad nav vajadzīga būvniecības ieceres dokumentācija, kā arī gadījumus, kad ierosinātājs var pats izstrādāt ieceres dokumentus, nepiesaistot būvspeciālistus.

Aicinām ikvienu ievērot normatīvos aktos noteikto kārtību būvniecības ieceres realizācijai un, pirms uzsākt būvdarbus, konsultēties būvvaldē, lai vēlāk nebūtu nepatīkamu pārsteigumu.

Lai visiem radošs, veiksmīgs jaunais 2023. gads!

 

Iveta Vistapole, Būvvaldes vadītāja