Maksimālais būvdarbu veikšanas laiks ir astoņi gadi no atzīmes saņemšanas būvatļaujā par būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi. Noteikumi attiecas uz visiem būvobjektiem, tai skaitā uz savrupmājām un palīgēkām. Visām būvēm, kuru celtniecība sākta pirms 2014. gada 1. oktobra (būvatļaujas datums), būvdarbu pabeigšanas termiņu skaita no 2014. gada 1. oktobra, un tās ekspluatācijā jānodod līdz 2022. gada 1. oktobrim (astoņus gadus pēc Būvniecības likuma stāšanās spēkā).
Ja tiek pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums, īpašniekam ir jāmaksā paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis 3 % apmērā no augstākās zemes vai būves kadastrālās vērtības līdz brīdim, kad būve tiks nodota ekspluatācijā vai tiks pagarināts būvatļaujas derīguma termiņš.
Ja līdz 2022. gada 1. oktobrim nav iespējams ēku nodot ekspluatācijā (būvdarbi nav pabeigti), normatīvie akti paredz pagarināt būvatļaujas derīguma termiņu arī pēc noteiktā maksimālā būvdarbu veikšanas ilguma.
Būvvalde informē, ka, pirms vēlaties ierosināt pieņemt ekspluatācijā ēku, jāveic sagatavošanās darbi:
- ēkas, ārējo inženiertīklu, citu vienlaikus izbūvētu būvju horizontālās un vertikālās novietnes izpildmērījumi, bet atjaunošanas vai pārbūves gadījumā izpildmērījumus veic, ja mainījusies situācija apvidū;
- ēkas kadastrālā uzmērīšana;
- elektroinstalācijas pretestības mērījumi;
- apkures iekārtu, dūmvadu un vēdkanālu apsekošanas akts;
- ēkas energoefektivitātes pagaidu sertifikāts apkurināmām ēkām;
- izmaiņu būvprojekts, ja, īstenojot ieceri, ir mainīts ēkas vai būvju novietojums, palielināts ēkas būvapjoms, mainīts ārējais izskats;
- ja ir mainīts iekšējais plānojums ēkai, jāsaņem rakstisks saskaņojums no projekta autora.
Ierosinot viendzīvokļa vai divdzīvokļu dzīvojamās mājas, tai skaitā vasaras mājas, dārza mājas, kā arī visu veidu palīgēku pie dzīvojamām mājām, vai tās daļas pieņemšanu ekspluatācijā, būvniecības ierosinātājs būvvaldē iesniedz šādus dokumentus, izņemot gadījumu, ja attiecīgā informācija un dati pieejami būvniecības informācijas sistēmā:
- apliecinājumu par ēkas vai tās daļas gatavību ekspluatācijai vai ēkas nojaukšanu (noteikumu Nr. 529 14. pielikums – būvprojektu un būvprojekta izmainītās daļas vai rakstisks saskaņojums no projekta autora par izmaiņām ēkas iekšējā plānojumā);
- izpildmērījumu plānu, tai skaitā vertikālo uzmērījumu, kurā atainota uzbūvētās ēkas piesaiste zemes gabala robežām, ēkas vertikālā piesaiste, izbūvēto inženierbūvju (piemēram, žogs, ūdensapgādes, kanalizācijas, elektroapgādes, apkures utml. inženiertīkli, ceļi un laukumi) uzmērījumi, to tehniskie rādītāji (piemēram, garums, dziļums, augstums; ceļiem un laukumiem – platība). Izpilduzmērījumu plānam ir jābūt reģistrētam pašvaldības augstas detalizācijas informācijas datubāzē. Izpilduzmērījumu var veikt sertificēts mērnieks;
- tehnisko noteikumu izsniedzēju (ja paredzēti pieslēgumi pie centralizētiem inženiertīkliem) atzinumus par inženiertīklu gatavību ekspluatācijai;
- ēkas vai telpu grupas kadastrālās uzmērīšanas lietu (jāpasūta Valsts zemes dienestā (turpmāk – VZD); VZD iesniedzams brīvas formas iesniegums, ēkas energoefektivitātes pagaidu sertifikātu (veic sertificēts energoauditors). Ēkas atjaunošanas vai pārbūves gadījumā – ja veikti energoefektivitātes pasākumi;
- elektroinstalācijas pārbaudes dokumentāciju (veic sertificēts elektriķis);
- apkures ierīces, iekārtas, dūmvadu un dabīgās ventilācijas kanālu tehniskā stāvokļa pārbaudes aktu (veic sertificēts skursteņslauķis).
Pēc dokumentu saņemšanas būvvalde 10 darba dienu laikā vienosies ar iesniedzēju par objekta apsekošanu. Ja būvdarbi veikti atbilstoši akceptētajai būvniecības iecerei un būvniecību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem, tiek sagatavots akts par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā.
Būvvalde aicina izmantot būvniecības informācijas sistēmu, lai iesniegtu apliecinājumu par būves gatavību ekspluatācijai, arī tad, ja būvatļauja nav reģistrēta būvniecības informācijas sistēmā. Šādos gadījumos varat izmantot divus scenārijus:
- pats nekustamā īpašuma īpašnieks iesniedz būvniecības informācijas sistēmā “vēsturisko iesniegumu”, tam pievienojot pielikumā ieskenētu vai fotografētu projektu un būvatļauju. Būvvalde, pamatojoties uz to, noformēs sistēmā vēsturisko būvatļauju. Pēc tam varēsiet iesniegt Valsts zemes dienestā pašrocīgi parakstītu iesniegumu par būves kadastrālo uzmērīšanu, norādot būvniecības lietas numuru. Vai arī kadastrālās uzmērīšanas lietu varat pasūtīt būvniecības informācijas sistēmā;
- pieteikt vizīti būvvaldē pie būvvaldes vadītāja, vietniekiem vai būvinspektoriem (kontakti pieejami šeit), līdzi ņemot projektu, būvatļauju u.c. dokumentus, kas saistīti ar būvi. Vēsturisko iesniegumu. Šādā gadījumā varēsiet aizpildīt iesniegumu papīra formātā, vai arī sniegsim metodisko palīdzību vēsturiskā iesnieguma aizpildīšanai būvniecības informācijas sistēmā (šajā gadījumā lūgums līdzi ņemt ID karti ar e-parakstu vai bankas karti, lai varētu veikt identifikāciju sistēmā).
Klātienes pakalpojumi tiek sniegti zaļajā režīmā
Ja līdz 2022. gada 1. oktobrim nav iespējams ēku nodot ekspluatācijā, normatīvie akti paredz pagarināt būvatļaujas derīguma termiņu arī pēc noteiktā maksimālā būvdarbu veikšanas ilguma. Tādā gadījumā būvvaldē jāiesniedz:
- iesniegums ar lūgumu pagarināt būvatļaujas derīguma termiņu, norādot iemeslu;
- ēkas kadastrālās uzmērīšanas lieta;
- ēkas novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpildmērījuma plāns;
- būvētāja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopija.
Pēc dokumentu saņemšanas būvvalde veiks objekta apsekošanu, sastādīs būves pārbaudes atzinumu. Pēc atzinuma parakstīšanas būvvalde pieņems lēmumu par būvatļaujas derīguma termiņa pagarināšanu, būvdarbu pārtraukumu, atteikumu pagarināt būvatļaujas derīguma termiņu vai citu lēmumu, atbilstoši konstatētajai situācijai dabā. Atbilde uz iesniegumu tiks sniegta viena mēneša laikā.
Atgādinām, ka būvniecības dokumentu aprite kopš 2020. gada 1. janvāra notiek elektroniski būvniecības informācijas sistēmā: https://bis.gov.lv.
Vēršam uzmanību, ka būvniecības informācijas sistēmā ir pieejama video apmācība dokumentu iesniegšanai būvvaldē caur būvniecības informācijas sistēmu: https://bis.gov.lv/noderigi/bis-apmacibas, kā arī lietošanas rokasgrāmata: https://bis.gov.lv/bis-dokumentacija/bis-lietosanas-rokasgramatas.
Iveta Vistapole