Jaunumi, ziņas
Attēls

Latvijas Sarkanā krusta Kurzemes komiteja sākot ar šā gada janvāri, ieviesusi jaunu pakalpojumu ar nosaukumu “Drošības poga”. Drošības pogas pakalpojums nodrošina klientiem tiešu saziņu ar zvanu centru, lai informētu kritiskās situācijās un brīžos, kad palīdzība vitāli svarīga.

Iecere par jaunā pakalpojuma izveidi tika lolota kādu laiku un ceļš līdz šim brīdim bijis pārbaudījumu un pieredzes bagāts. Ņemot piemēru un pārņemot pieredzi no esošiem šī pakalpojuma sniedzējiem ārvalstīs – lieti noderējis Vācijas Sarkanā Krusta atbalsts. Ciešā sadarbībā ar Zviedrijas sadarbības partneriem, esam varējuši uzsākt pakalpojuma sniegšanu un šobrīd lepojamies ar sasniegto.

“Drošības poga” ir ne tikai fiziska iekārta, bet arī drošības sajūta, ka kritiskā brīdī tiks sniegta palīdzība. Scenāriji tam, kas var atgadīties ikdienas dzīvē ir dažādi un brīdī, kad nepieciešama palīdzība – klients to saņem ar vienas pogas nospiešanu. Šobrīd “Drošības poga” sastāv no trīs pamata pakalpojumu veidiem – Drošība mājās, Mobilā drošība viedpulkstenī un Mobilā drošība viedtālrunī.

Drošība mājās paredzēta klientiem, kuri pārsvarā uzturas mājas vidē un, lai informētu par kritisku situāciju – divpusēja saziņa tiek aktivizēta, nospiežot pogu stacionārajā iekārtā vai aprocē. Drošība mājās piedāvā dažādus papildus risinājumus, piemēram, aproce ar krišanas sensoru, dūmu detektors, zāļu dozators, gultas vai krēsla spiediena paklājiņš, epilepsijas trauksmes paklājs u.c. Visas iepriekš minētās iekārtas darbojas kopā ar mājas stacionāro iekārtu, tādējādi maksimāli nodrošinot dažāda veida un līmeņa drošību.  Drošība mājās nodrošina arī “esmu izgājis”, “esmu atgriezies” funkciju, kā arī ir iespēja kontrolēt klienta dienas un nakts režīmu.

Mobilā drošība viedpulkstenī ir jaunākās paaudzes risinājums klientiem, kuri ir aktīvi un uzturas arī ārpus savas dzīves vietas. Viedpulkstenī ir iebūvēts krišanas sensors, neaktivitātes sensors, asinsspiediena un pulsa sensori, kā arī iespējams uzstādīt ģeogrāfisko žogu, kas palīdz kontrolēt klienta pārvietošanos. Pati galvenā funkcija ir iespēja veikt balss saziņu ar zvanu centra operatoru, lai informētu par notikušo. Viedpulkstenis, drošības pogas aktivizēšanas brīdī, nosaka pulksteņa ģeogrāfiskās koordinātes un zvanu centram ir iespēja nosūtīt palīdzību klienta atrašanās vietā. Iekārtas baterijas darbības ilgums ir līdz pat 28 dienām, kas atvieglo pulksteņa lietošanu un nav jāuztraucas par regulāru viedpulksteņa uzlādi. 

Mobilā drošība viedtālrunī darbojas ar speciālu aplikāciju, kas jāaktivizē viedtālrunī un ar tās palīdzību ir iespējams veikt drošības pogas nospiešanu. Viedtālrunis, tāpat kā viedpulkstenis, reģistrē klienta atrašanās vietu.

Lai būtu iespējams sniegt tūlītēju palīdzību, pēc pogas nospiešanas visās iepriekš minētajās iekārtās, uz trauksmes zvanu atbild “Drošības poga” operatori. Zvanu centrs strādā 24 stundas diennaktī, apmācīti operatori reaģē nekavējoties uz trauksmi un, noskaidrojot notikušā apstākļus, pieņem lēmumu par palīdzības pasākumu uzsākšanu. Nepieciešamo palīdzības pasākumu veikšanu atvieglo informācija, kas pieejama operatoram – katrs klients aizpilda reģistrācijas veidlapu, kurā norāda – adresi, durvju kodu, rezerves atslēgu atrašanās vietu, likumisko pārstāvi, aprūpes dienestu, kā arī atzīmē datus par veselības problēmām un kaitēm, zāļu lietošanu u.c.

Drošības pogas klienti ir dažāda vecuma un katram ir savas nepieciešamības, tāpēc Drošības pogas darbinieki dodas pie klienta, lai izvērtētu labāko un atbilstošāko iekārtas risinājumu.

Plašāku informāciju iespējams uzzināt Kurzemes komitejas tīmekļa vietnē www.redcross-kurzeme.lv, sadaļā “Drošības poga”.

Foto: Latvijas Samariešu apvienības arhīvs

Ilustratīvs attēls