Jau iepriekš esam informējuši, ka no 2024. gada 1. janvāra Latvijas iedzīvotājiem būs jāsāk šķirot bioloģiski noārdāmie atkritumi (BNA) jeb virtuves un dārza atkritumi. Tas nozīmē, ka ēdienu gatavošanas un citus pārtikas pārpalikumus, augu un dārza atlikumus ievietosim atsevišķā – brūnā – konteinerā.
SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra”” (AAS “Piejūra”) valdes loceklis Ēriks Zaporožecs informē, ka dažādu atkritumu sastāva analīzes dati liecina, ka nešķirotu sadzīves atkritumu sastāvā gandrīz 50 % ir pārtikas un dārza atkritumi. Tos nošķirojot atsevišķā konteinerā, būtiski samazināsies nešķiroto sadzīves atkritumu daudzums, līdz ar to arī šeit iedzīvotāji varēs ietaupīt, jo BNA izvešana saskaņā ar likumu tiks noteikta 60 % apmērā no sadzīves atkritumu maksas.
Šobrīd uzņēmums strādā pie jaunā pakalpojuma izveides. Vienlaikus pašvaldībā tiek izstrādāti saistošie noteikumi, kuros būs noteiktas prasības arī BNA kompostēšanai. Privātmāju īpašniekiem būs iespēja izvēlēties – pieprasīt atkritumu apsaimniekotājam brūno konteineru vai arī nodrošināt savā teritorijā vietu bioloģisko atkritumu kompostēšanai.
Lai nodrošinātu mūsdienīgu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi, poligonā “Janvāri” tiek izbūvētas jaunas BNA pārstrādes iekārtas, kas no atkritumiem pēc to apstrādes ražos tehnisko kompostu. Kā blakusprodukts tiks iegūta biogāze, ko paredzēts izmantot siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai.
Līdz šī gada beigām AAS “Piejūra” tiks ieguldīti astoņi miljoni EUR, lai ierīkotu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas, kas izmanto anaerobo pārstrādes metodi. AAS “Piejūra” piesaistījusi Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta finansējumu, lai uzstādītu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtas. Tā uzņēmums spēs nodrošināt Eiropas Komisijas direktīvu, kas paredz līdz 2023. gada 31. decembrim ieviest obligātu bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītu vākšanu.
Projekta “Tādu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtu izveide poligonā “Janvāri”, kas izmanto anaerobo pārstrādes metodi” kopējās izmaksas ir 8 601 224,50 EUR (ar PVN) apmērā. ERAF fonda līdzfinansējums paredzēts līdz 85 %, tas ir, līdz 5 702 183 EUR. Savukārt pārējais finansējums jānodrošina SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra””.