Par mūža ieguldījumu kultūras dzīves bagātināšanā un nacionālā kultūras mantojuma tradīciju stiprināšanā šodien pasākumā “Tukuma novada Gada balva Kultūrā 2024” tiks godināta Gunta Krecere.
G. Krecere ir izcila un ilggadēja tautisko deju vadītāja. Viņas ieguldījums Latvijas kultūras dzīvē ir nenovērtējams, jo Gunta ir ne tikai deju horeogrāfe, bet arī iedvesmojoša personība. Ar savu degsmi un aizrautību viņa apvieno un iedvesmo dejotājus visos vecumos, rada radošu un vienojošu atmosfēru, veicinot tautisko deju izaugsmi un popularitāti. Viņas vadītie kolektīvi vienmēr spējuši izcīnīt augstus novērtējumus skatēs, piedalījušies Dziesmu un Deju svētkos, kā arī ar lepnumu nesuši Latvijas tautas deju vārdu starptautiskos festivālos. Guntas nenovērtējamais devums tautas deju mākslā ir apliecinājums latviskās kultūras bagātībai un nepārtrauktībai.
G.Kreceres dzimtā vieta ir Vānes pagasts, kur viņa mācījusies astoņgadīgajā skolā un deju iepazinusi pie skolotājas Zilbertes. Mācības turpinot Tukuma 2. vidusskolā, Gunta slīpēja savu deju meistarību skolotājas Zentas Sproģes vadībā, un 1972. gadā, dejojot skolas kolektīvā, pirmoreiz devās uz Dziesmu un Deju svētkiem. Paralēli Gunta dejoja arī Tukuma Kultūras nama jauniešu deju kolektīvā, kuru vadīja Uldis Rikmanis. Tieši U. Rikmani Gunta uzskata par savu skolotāju, kurš viņai iemācīja iemīlēt deju.
1975. gadā, absolvējot Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumu, Gunta kļuva par kultūras darba organizatori un mākslinieciskās pašdarbības kolektīvu vadītāju. “Tas, ko es ieguvu no šī tehnikuma pedagogiem, man ir devis pamatu visam mūžam, apgūstot klasikās dejas, raksturdeju, latviešu un citu tautu dejas, un prātā palikuši tādi izcili skolotāji kā Aija Baumane, Imants Magone un citi,” atmiņās dalās G.Krecere.
2000.gadā Gunta pārcēlās uz Tukumu un sāka strādāt Jaunmoku pilī kā pils vadītāja, bet 2007. gadā pievērsās deju kolektīvu vadīšanai Tumes Kultūras namā, kur uzņēmās atbildību par tautas deju kolektīvu “Solis”, kā arī Tumes skolēnu deju kolektīvu “Rikšiņš”. No 2012. gada viņa deviņus gadus vadīja Slampes Kultūras pils vidējās paaudzes deju kolektīvu “Namejs”, bet kopš 2016. gada darbojas ar Slampes senioru deju kolektīvu “Jumis”.
“Es visu mūžu esmu bijusi tā melnā darba darītāja. Esmu saņēmusi mīlestību un gandarījumu no dejotājiem un ar to man ir pieticis. Tas mani ir bagātinājis. Visu laiku esmu varējusi mācīties, kas mūsdienās cilvēkam ir ļoti svarīgi. Esmu daudz mācījusies tieši no dejotājiem. Katrs kolektīvs ir pilnīgi citādāks. “Solis” ir bijis mana augstskola, “Sadancis” ir bijuši mani bērni, jo tos es izveidoju, “Namejs” – sirds draugi un “Jumis” ir manas dzīves eliksīrs un to es tagad baudu, jo beidzot man ir tikai viens kolektīvs. Es vēlos pateikt paldies visiem maniem dejotājiem kolektīvos, maniem skolotājiem, maniem bērniem un mazbērniem un paldies Dievam par Likteni! Dievs svētī Latviju!”, sirsnīgu pateicību pauž G.Krecere.
Paldes Guntai Krecerei par mūža ieguldījumu tautas deju mākslā, latvisko tradīciju kopšanā un dejotāju iedvesmošanā!