Pavasaris ir laiks, kad daba mostas, un iedzīvotāji aktīvi sakopj savus dārzus, parkus un pagalmu teritorijas. Šajā procesā rodas ievērojams daudzums bioloģiski noārdāmo atkritumu – lapas, zari, pērnā zāle un citi dārza atkritumi. Daudziem var šķist vilinoši šos atkritumus vienkārši sadedzināt, tomēr ir svarīgi atcerēties, ka šāda rīcība ir ne tikai kaitīga videi un cilvēku veselībai, bet arī aizliegta!
Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas kārtību Tukuma novada teritorijā nosaka Tukuma novada domes 2021. gada 29. decembra saistošie noteikumi Nr. 44 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Tukuma novadā” (turpmāk – Saistošie noteikumi).
Saistošo noteikumu 2. punkta 10. apakšpunktā ir definēti dārza un parku atkritumi – bioloģiski noārdāmie atkritumi, kuri rodas dārzos un parkos (piemēram, nopļauta zāle, koku un krūmu lapas, mulča, veci augi, puķes, nezāles). Savukārt Saistošo noteikumu 33. punkta 10. apakšpunktā noteikts, ka ikviena pašvaldības administratīvās teritorijas atkritumu radītāja, valdītāja pienākums ir koku nobiras, lapas un zāli (ja netiek veidots komposts) savākt atsevišķi no citiem sadzīves atkritumiem, izmantojot īpaši šim nolūkam paredzētus konteinerus vai citus atkritumu savākšanas paņēmienus, kas nodrošina to apsaimniekošanu videi drošā veidā. Saistošo noteikumu 63. punkta 1. apakšpunktā noteikts aizliegums dedzināt sadzīves atkritumus, tai skaitā sadzīves atkritumu konteineros un mazos sadzīves atkritumu konteineros (urnās).
Atbilstoši šiem noteikumiem, jebkurā gadalaikā zaru, lapu un citu dārza un parku atkritumu, kā arī jebkuru citu atkritumu dedzināšana ir aizliegta. Veicot šādas darbības, jebkāda veida atkritumu dedzināšana ir nepiedalīšanās pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanā. Par nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanā, kā tas noteikts Atkritumu apsaimniekošanas likuma 16. panta pirmajā daļā, tajā skaitā neievērojot pašvaldības izdotos saistošos noteikumus, paredzēta administratīvā atbildība, kas noteikta Atkritumu apsaimniekošanas likuma 43. panta pirmajā daļā. Fiziskajai personai var tikt piemērots brīdinājums vai naudas sods no desmit līdz simt piecdesmit naudas soda vienībām (50–750 EUR), bet juridiskajai personai – no piecdesmit līdz trīssimt naudas soda vienībām. (250–1500 EUR).
Tukuma novada pašvaldība aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un ievērot spēkā esošos noteikumus, lai kopīgi veidotu tīru, drošu un veselīgu vidi mums visiem.