Tukuma novada sociālais dienests atgādina, ka iedzīvotāji, kuri ir nonākuši grūtā materiālā situācijā un nespēj segt izdevumus par mājokli, var vērsties pēc palīdzības sociālajā dienestā, lai saņemtu mājokļa pabalstu. Mājokļa pabalstu piešķir, izvērtējot mājsaimniecības ienākumus un materiālo stāvokli. Ienākumi tiek iekļauti aprēķinā, bet materiālais stāvoklis (īpašumi, uzkrājumi) tiek vērtēts atbilstoši trūcīgās vai maznodrošinātās mājsaimniecības statusa noteikumiem. Tas nozīmē, ka pēc ienākumu līmeņa mājsaimniecība var neatbilst trūcīgās vai maznodrošinātās mājsaimniecības statusam, taču materiālajam stāvoklim ir jāatbilst likumā noteiktajiem normatīviem.
Mājokļa pabalsta aprēķinā tiek ņemti vērā šādi izdevumi:
– par īri;
– par apsaimniekošanu/pārvaldīšanu;
– citi maksājumi apsaimniekotājam (apkure, ja apkures veids nav “krāsns apkure”, ūdens uzsildīšana, ūdens apgāde, kanalizācijas vai asenizācijas nodrošināšana, sadzīves atkritumu izvešana, pārējie maksājumi);
– par elektrību;
– par gāzi;
– par internetu/telekomunikācijām;
– izdevumi par ūdens skaitītāju uzstādīšanu un verifikāciju;
– par gāzes balona iegādi/maiņu;
– par cietā kurināmā iegādi;
– nekustamā īpašuma nodoklis.
Mājokļa pabalstu var pieprasīt mājsaimniecība, kura dzīvo savā īpašumā vai īrētā mājoklī un kuras mājsaimniecībā dzīvojošās personas savu dzīvesvietu ir deklarējušas Tukuma novada administratīvajā teritorijā. Ja mājoklis tiek īrēts, ir jābūt noslēgtam īres līgumam par nekustamā īpašuma lietošanu.
Lai varētu aprēķināt mājokļa pabalsta apmēru, iedzīvotājiem, dodoties pie sociālā darbinieka, līdzi jāņem un jāuzrāda dokumenti par ienākumiem un pēdējā mēneša ar mājokļa lietošanu saistītos maksājumus apliecinošie dokumenti – rēķini, kuros redzami ar mājokļa lietošanu saistītie rādījumi par patēriņu un maksājumi, – kā arī citi izdevumus apliecinoši dokumenti, kuri tiek ņemti vērā, aprēķinot mājokļa pabalstu. Laikā, kamēr piešķirts pabalsts, šie izdevumus apliecinošie dokumenti ir jāiesniedz katru mēnesi. Maksājumu izdevumiem ir noteikti normatīvi, pēc kuriem tiek veikts mājokļa pabalsta aprēķins. Bieži vien faktiskie izdevumi ir lielāki par normatīviem. Izdevumu minimālās normas ir noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”.
Mājokļa pabalsts tiek piešķirts uz trim kalendāra mēnešiem, ja mājsaimniecībā ir vismaz viena darbspējas vecuma persona, un uz sešiem kalendāra mēnešiem, ja mājsaimniecībā nav nevienas personas darbspējas vecuma personas vecumā.