aCEELARTE SILTINASANA29.augustā attīstības finanšu institūcija ALTUM rīkoja semināru par daudzdzīvokļu māju energoefektivitāti. Semināra laikā tika sniegta detalizēta informācija par ēku atjaunošanas projektu izstrādes niansēm, nozares jaunumiem, kā arī tika precizēta informācija par projektu iesniegšanas termiņiem.

Seminārā tika runāts par daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas dzīves ciklu, būtiskākajām izmaiņām tās darbības laikā un grantu apmēra dinamiku. Dina Kaupere (ALTUM) savā uzstāšanās laikā uzsvēra, ka ēku atjaunošanas projekta ilgums no pirmā dzīvokļu īpašnieku lēmuma līdz atjaunotas ēkas nodošanai ekspluatācijā ir līdz 24 mēnešiem. Tāpēc būtiski kontrolēt un sekot līdzi projekta norises gaitai, lai paspētu laicīgi iesniegt projekta dokumentāciju ALTUM. Lai gan daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas darbības termiņš ir līdz 2023. gada 31.decembrim, spriežot pēc līdzšinējās programmas apguves dinamikas, ALTUM varēs pieņemt projekta pieteikumus līdz 2020. gada 1.ceturkšņa beigām. Savukārt, Jānis Siliņš (Ekonomikas ministrija) uzsvēra to, ka Ekonomikas ministrija drīzumā uzsāks diskusijas par jaunā ES fondu plānošanas perioda atbalsta programmām, to skaitā atbalstu daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai un energoefektivitātes uzlabošanai.

 Kopš 2017. gada aprīļa Tukuma novada Dome kopā ar vēl 4 pašvaldībām ir iesaistījusies ES finansētā projekta „Accelerate SUNShINE” realizācijā. Šā projekta ietvaros tiek veicināta daudzdzīvokļu ēku visaptveroša atjaunošana, izmantojot energoefektivitātes pakalpojuma līgumu, kas sniedz veikto darbu garantiju līdz pat 20 gadiem. Vairāku Tukuma novada daudzdzīvokļu ēku dzīvokļu īpašnieki ir pieņēmuši lēmumu par dalību projektā. Patlaban 15 daudzdzīvokļu mājām ir izstrādāti ēku energosertifikāti un tehniskās apsekošanas atzinumi, kas ir pirmais solis ceļā uz ēkas atjaunošanu. Lēmumu par tehniskās dokumentācijas izstrādi (projektēšanu) ir pieņēmuši 6 daudzdzīvokļu ēku īpašnieki, bet 5 daudzdzīvokļu ēku dzīvokļu īpašnieki jau ir noslēguši līgumus un ir uzsākta šo ēku tehniskās dokumentācijas izstrāde. Kā iepriekš tika minēts, ceļš no pirmās iedzīvotāju sapulces līdz atjaunotai ēkai ir ilgs. Ņemot vērā, ka iedzīvotājiem pieejamais ES finansējums energoefektivitātes programmā varētu būt pieejams tikai līdz 2020.gada 1.ceturksnim, būtiski ir aktīvi rīkoties un projektā iesaistīto daudzdzīvokļu ēku īpašniekiem pieņemt izšķirošos lēmumus par to, vai turpināt iesākto un vai veikt nākamos soļus līdz ēkas pilnīgai atjaunošanai. Finansējumu daudzdzīvokļu ēkas atjaunošanai ALTUM rezervē tikai tad, kad ir izstrādāta ēkas tehniskā dokumentācija, tā ir iesniegta ALTUM un ir saņemts ALTUM atzinums.

Pievienotajā attēlā ir redzami galvenie soļi no pirmās iedzīvotāju sapulces līdz atjaunotai daudzdzīvokļu ēkai. Attēlā arī ir redzams aptuvenais laika periods, kurā šos soļus ir iespējams veikt. Tukuma novada Dome aicina iedzīvotājus sekot līdzi projekta norisei un pievērst uzmanību projekta secīgai izstrādei un vēlākais 2020.gada 1.ceturksnī iesniegt projekta dokumentāciju ALTUM, lai pretendētu uz savas daudzdzīvokļu ēkas atjaunošanu piesaistot ES finansējumu.

Lai iegūtu vairāk informācijas par ēku energoefektivitātes paaugstināšanu vai projektu „Accelerate SUNShINE”, aicinām sazināties ar Tukuma novada Domes energopārvaldnieku Tomu Akmentiņu, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tālr. 20443312.