Tradicionāli 4.februārī tiek atzīmēta Pasaules pretvēža diena. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību cīņai ar ļaundabīgo audzēju, veicināt savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu, kā arī uzsvērt veselīga dzīvesveida un profilakses nozīmi.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, vēzis katru gadu nogalina vairāk cilvēku nekā AIDS, malārija un tuberkuloze kopā. Pētījumi liecina, ka mirstību no vēža par vienu trešdaļu samazinātu profilakse un veselīgs dzīvesveids, vēl par vienu trešdaļu – savlaicīga diagnoze un atbilstoša ārstēšana.

Eiropas Komisijas ir uzsvērusi, ka samazināt risku saslimt ar vēzi var:
o nesmēķējot;
o lietojot veselīgu uzturu;
o ierobežojot alkoholisko dzērienu patēriņu;
o nepieļaujot lieko svaru;
o aizsargājoties pret saules starojumu;
o izvairoties no zināmu kancerogēnu ietekmes, ievērojot darba drošības tehniku un lietojot individuālos aizsarglīdzekļus;
o vakcinējoties pret B hepatīta vīrusu.

Pierādīts, ka ķīmiskas vielas (arsēns, benzols, benzidīns, berilijs un tā savienojumi, akmeņogļu darva, iprīts, vinilhlorīds), hroniskas infekcijas (B un C hepatīta vīruss), rūpnieciskās tehnoloģijas procesi (alumīnija ražošana, apavu ražošana, koksa ražošana, mēbeļu ražošana, tērauda liešana, krāsu rūpniecība), kā arī labprātīga kaitīgu vielu lietošana, palielina risku saslimt ar vēzi.

Savlaicīga vēža diagnosticēšana ir nākamais svarīgais faktors, ko ikkatrs varam ietekmēt. Atgādinām, ka
- sievietēm vienu reizi trīs gados ir tiesības saņemt dzemdes kakla onkocitoloģiskos izmeklējumus vecumā no 25 - 70 gadiem.
- sievietēm ir tiesības saņemt krūts vēža skrīningu ar mamogrāfijas metodi vecumā no 50 līdz 69 gadiem reizi divos gados.
- pacientiem ir tiesības ģimenes ārsta praksē vai laboratorijā veikt slēpto asiņu izmeklējums fēcēs pacientiem vecumā no 50 gadiem reizi gadā.

Valsts vēža diagnostikai tērē ļoti daudz līdzekļu, izsūtot ap miljons uzaicinājumu ierasties uz profilaktiskajām pārbaudēm, taču šiem aicinājumiem atsaucas tikai trešā daļa iedzīvotāju.

Lai informētu pašvaldības iedzīvotājus par šo slimību un par to, kā pasargāt sevi no šīm slimībām un ko darīt, ja Tev vai Tavam tuviniekam ir konstatēts vēzis, tiks izplatīti Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veidotie informatīvie bukleti Tukuma slimnīcā un poliklīnikā, aptieku tīklā, Sociālajā dienestā, bibliotēkā, pagastu pārvaldēs un domes ēkā.

Bukleti