rozu kaazasŠogad Tukumā atkal svinēsim Rožu svētkus. Un kas gan būtu Rožu svētki bez Rožu kāzām, kurās tiek godināti tie pāri, kas laulībā pavadījuši 10 gadus!

Tāpat neiztikt bez svētkiem pašiem mazākajiem – Bērnības svētkiem “Mans rožpumpurs”. Šie pasākumi Rožu svētku ietvaros jau kļuvuši par tradīciju Pūrē. Rožu kāzas šogad notiks 13.jūlijā plkst. 17.00, bet Bērnības svētki 15.jūlijā plkst.12.00.

Par to norisi vairāk stāsta Pūres Kultūras nama vadītāja Inese Vīnšteine.

Kā aizsākās tradīcija rīkot Rožu kāzas Pūrē?

Tradīciju svinēt Rožu kāzas Rožu svētkos aizsāka Tukuma novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Smaida Kokina, rīkojot šo pasākumu Tukumā. Kad situācija mainījās un Tukumā šis pasākums vairs netika rīkots, Pūres un Jaunsātu pagastu pārvaldes vadītāja Santa Heimane ierosināja Rožu kāzas svinēt Pūrē. Ņemot vērā S. Heimanes pieredzi laulību ceremoniju vadīšanā tolaik, kad Pūrē vēl tika reģistrētas laulības, un mūsu spējas šo ceremoniju un kāzu jubileju organizēšanā, mēs ar prieku to uzņēmāmies. Jāsaka, ka sadarbība ar S.Kokinu aizvien turpinās un Tukuma novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja piedalās visos Rožu kāzu pasākumos Pūrē.
Es esmu par šādiem pasākumiem, jo uzskatu, ka ģimenei svētku nekad nevar būt par daudz. Rožu kāzu jubileja tiek atzīmēta pēc 10 laulībā nodzīvotiem gadiem. Ikvienam jaunajam pārim kāzu diena ir saspringta un satraukumu pilna, tāpēc pāri bieži vien no šīs dienas neko daudz neatceras, taču Rožu kāzās gan pārim, gan vedējiem ir iespēja izdzīvot šo dienu vēlreiz mierīgā gaisotnē un justies kā svētkos.
Rožu kāzas Pūrē nav tikai ceremonija Kultūras namā, tās ietver īpašu izbraucienu ar savu Rožu kāzu auto, aktivitātes Pūres šokolādes muzejā, darbošanos Pūres alpinārijā, atskatoties uz laulībā pavadītajiem gadiem, kā arī piedalīšanos Rožu svētku atklāšanā Tukumā.
Pasākumā var piedalīties pāris viens pats, ar vedējiem, kā arī aicināt viesus uz ceremoniju Pūres Kultūras namā.

Un kā ar Bērnības svētkiem?

Bērnības svētki ir padomju laikos radusies tradīcija, kad bērnam tiek oficiāli piešķirti krustvecāki un notiek svinības. Agrāk šādus svētkus rīkoja katrā pagastā, un pēc iedzīvotāju ierosinājuma Bērnības svētki Pūrē tika iedibināti no jauna. Tā ir vēl viena iespēja ģimenei svētkus pavadīt kopā.
Bērnības svētkos tiek aicināti piedalīties pirmsskolas vecuma bērni. Vēlamais vecums ir no trīs gadiem, jo tas ir laiks, kad bērni jau atceras notikumus, un mēs ceram, ka arī šī skaistā diena paliks viņu atmiņā. Taču ir arī gadījumi, kad pieļaujam izņēmumus, piemēram, ja vecāki vēlas Bērnības svētkiem pieteikt abus bērnus, bet vienam no bērniem vēl nav trīs gadi vai arī bērns jau iet skolā.
Arī Bērnības svētki ietver vairākas aktivitātes, tai skaitā ceļojumu Pūres alpinārijā, kopīgu braucienu ar svētku automašīnām un ceremoniju, kurā vienmēr tiek aicināti profesionāli mākslinieki, kuri darbojas ar bērniem.

Kā Jūs iedrošinātu cilvēkus piedalīties šajos pasākumos?

Tas, vai piedalīties šādos svētkos, ir cilvēku pašu izvēle, taču mēs parasti cenšamies uzaicināt tās ģimenes, kas mums ir zināmas. Tā ir lauku priekšrocība, ka mēs visi cits citu pazīstam. Tomēr šo pasākumu dalībnieki nav tikai Pūres un Tukuma novada iedzīvotāji, piemēram, iepriekšējās Rožu kāzās bija arī pāri no Jūrmalas un Babītes. Rožu kāzas un Bērnības svētki ir atvērti pasākumi ikvienam interesentam.
Reti ir tā, ka tu vari aizbraukt uz svētkiem, kuri ir gatavoti par godu tev, bet tev pašam nekas nav jādara. Tomēr šī ir tieši tāda reize – atliek vien sapucēties, atbraukt un baudīt skaisto dienu.

Ko Jums nozīmē šo pasākumu organizēšana?

Man pašai vairs diemžēl nebūs Rožu kāzu, un arī maniem bērniem nebūs Bērnības svētku, taču mani šie pasākumi ļoti uzrunā, tāpēc es tai visā procesā iesaistos. Kultūras jomā strādāju jau 25 gadus un, pateicoties sadarbībai ar kolēģiem un cilvēku attieksmei, līdz šim vienmēr esmu nākusi uz darbu ar prieku. Man patīk redzēt cilvēkus laimīgus. Protams, lai cik cilvēkiem pasākums tiek rīkots, visiem nekad nevarēs izpatikt, tomēr, redzot to prieku cilvēku acīs, arī pašam rodas svētku sajūta. Es labprāt rīkotu Rožu kāzas un Bērnības svētkus arī turpmāk un aicinu ikvienu interesentu tajos piedalīties!